„Witaj szkoło”. 2 września rozpoczynają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

Ponad 4 miliony 700 tysięcy uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny 2024/25. Dla około 421 tys. dzieci rozpoczynających naukę w I klasach szkoły podstawowej zabrzmiał pierwszy dzwonek. W poniedziałek 2 września w całej Polsce odbyły się uroczystości inaugurujące naukę po wakacjach.

Nowe, „odchudzone” podstawy programowe, wytyczne dotyczące zajęć religii, likwidacja przedmiotu historia i teraźniejszość i ok. 80 tys. nowych uczniów z Ukrainy w ławkach – to tylko niektóre zmiany w rozpoczynającym się w poniedziałek nowym roku szkolnym.

Od nowego roku szkolnego, rozporządzeniem ministry edukacji, podstawy programowe zostały „odchudzone” o około 20 procent (według MEN). W klasach 1-3 obowiązkowe będą lekcje z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez wolontariuszy WOŚP.

O najważniejszych zmianach w prawie obowiązujących od 1 września piszemy w najnowszym Głosie Nauczycielskim ( nr 35-36 z 28 sierpnia – 4 września).

„Drodzy Nauczyciele, Drogie Nauczycielki i Szanowni Pracownicy Oświaty! Życzymy Wam dużo siły i wytrwałości, zdrowia, wspierającego otoczenia, trafnych decyzji podejmowanych przez kreatorów polityki edukacyjnej i dyrektorów, współpracujących rodziców Waszych uczniów i uczennic, spokoju oraz wielu inspiracji w pracy!  Wszystkim – nauczycielom, pracownikom oświaty, uczniom i uczennicom – życzymy dobrego roku szkolnego! – czytamy na Facebooku ZNP.

„Diagnozujemy i omawiamy problemy, a także przedstawiamy MEN konkretne propozycje rozwiązań prawnych dobrych dla środowiska edukacyjnego. Liczymy, że w tym roku szkolnym ministerstwo przejdzie do działania i podejmie pronauczycielskie decyzje. Będziemy się tego domagać!” – napisał m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz w specjalnym liście z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25.

Także minister edukacji Barbara Nowacka przygotowała nagranie z życzeniami dla uczniów i uczennic z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz skierowała list do dyrektorów i pracowników szkół i placówek, nauczycieli, uczniów, rodziców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. Zapowiedziała w nim najważniejsze zmiany, jakie czekają na członków szkolnych społeczności od 1 września.

„Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, nieustannie przyglądam się najlepszym rozwiązaniom dotyczącym pragmatyki tego szczególnego zawodu, a zwłaszcza regulacjom odnoszącym się do Państwa roli w oświacie. Poczucie satysfakcji z codziennej pracy to również godne warunki finansowe. Dlatego zapewniam, iż ustalone w styczniu 2024 roku 30- i 33-procentowe podwyżki Państwa pensji są jedynie początkiem procesu koniecznych zmian w tym obszarze” – napisała m.in. w liście Barbara Nowacka.

Ogólnopolska Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 z udziałem minister Nowackiej odbyła się o godz. 12 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu.

Także pozostali członkowie kierownictwa MEN wzięli udział w uroczystych inauguracjach nowego ro9ku szkolnego. Szczegóły tutaj

Rok szkolny 2024/2025 potrwa — z perspektywy uczniów — wyjątkowo długo. Jego zakończenie przewidziano dopiero na 27 czerwca 2025 r. Szczegółowy kalendarz roku szkolnego 2024/25 można znaleźć tutaj

(GN)

List i życzenia od Prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25. „Będziemy się domagać od MEN pronauczycielskich decyzji”

MEN opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczną się 2 września

CKE ogłosiła harmonogram egzaminów w roku szkolnym 2024/25

W piątek 21 czerwca zakończenie zajęć w szkołach. 4,8 mln uczniów odebrało świadectwa i rozpocznie wakacje