– Powołuję zespół, który wypracuje ustawę o rzeczniku praw uczniowskich. Sama ustawa inspirowana jest Warszawą, bo Warszawa realizuje dobre projekty również na rzecz osób młodych i warszawski rzecznik praw uczniowskich był dla nas, zespołu, który zostaje dzisiaj powołany, inspiracją – powiedziała szefowa MEN Barbara Nowacka na wspólnej konferencji z prezydentem Rafałem Trzaskowskim.
– Zespół będzie wypracowywał ustawę, której podstawowym założeniem jest, żeby przy ministrze funkcjonowała instytucja rzecznika praw uczniowskich, ale w każdym województwie przy kuratorium również żeby funkcjonował regionalny rzecznik praw uczniowskich z uprawnieniami wizytatora – tłumaczyła. -Będziemy też zachęcać szkoły, by powstawały w nich takie instytucje – tłumaczyła Barbara Nowacka.
Tłumaczyła, że w zespole, który powołała „są prawnicy, organizacje pozarządowe, nauczycielki i nauczyciele praktycy: – Zakładam, że w ciągu 3 miesięcy pierwszy projekt ustawy będzie do pokazania, tak żebyśmy od początku września już mogli realnie pracować – dodała.
Według niej, rzecznik, ten przy ministrze edukacji, „będzie miał za zadanie głównie edukować i wspierać rozwiązywanie problemów oraz pomagać nauczycielom i nauczycielkom w tworzeniu statutów”. Wyjaśniła, że w powołanym zespole będą prawnicy, nauczyciele z różnych stron Polski.
👨🏫 W MEN powstał zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia, który będzie pracował m. in. nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia
Więcej informacji i opublikowane zarządzenie ws. powołania zespołu 👇https://t.co/esuRETRAzM pic.twitter.com/eGCqXx35y6
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) March 26, 2024
Prezydent stolicy zaznaczył, że to ważne, by młodzi ludzie mieli kogoś, do kogo mogą się zwrócić, kiedy ich prawa są naruszane.
– Dlatego Warszawa wprowadziła to stanowisko. Rzecznik podjął ponad 200 interwencji. Nie ma co prawda uprawnień kontrolnych, ale nie o to chodzi. Rzecznik ma pomagać rozwiązywać konflikty, ma być mediatorem, ma być osobą, która uwrażliwia i nauczycieli i rodziców, ale również samych uczniów na ich prawa i obowiązki – powiedział Trzaskowski.
Przypomnijmy, że konkurs na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich wygrał Damian Jaworek, który 12 grudnia 2022 r. rozpoczął pracę. Zajmuje się koordynowaniem programów polityki oświatowej miasta, inicjowaniem i opracowywaniem działań podnoszących atrakcyjność oferty edukacyjnej i wychowawczej podległych placówek, a także bieżącą współpracą z instytucjami oraz organizacjami zewnętrznymi zajmującymi się działalnością związaną z edukacją.
Rzecznik informuje uczniów o przysługujących im prawach, organizuje m.in. spotkania, debaty i warsztaty. Współpracuje z władzami szkół i placówek oświatowych i z Młodzieżową Radą Warszawy, dzielnicowymi radami młodzieżowymi oraz samorządami szkolnymi.
Więcej na temat pracy stołecznego rzecznika można się dowiedzieć tutaj Wspólną konferencję minister Nowackiej i prezydenta Trzaskowskiego można obejrzeć tutaj
(GN)