Minister Piontkowski modlił się na Jasnej Górze. Wziął udział w pielgrzymce nauczycieli

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski dołączył do 82 ogólnopolskiej pielgrzymki nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę. Bierze w niej udział kilka tysięcy osób.

Jak czytamy w komunikacie MEN „mszy świętej na jasnogórskich błoniach przewodniczył biskup Edward Dajczak, a w koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński z Radomia, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli”. Podczas mszy biskup Turzyński zwracał uwagę, że pielgrzymka „jest okazją do spojrzenia na wspólne poczucie misji nauczyciela”.

– Przybywamy do tego miejsca szczególnego dla Polaków po to, aby podziękować za to, co już się stało, prosić o wsparcie i siły przy wyzwaniach, które nas czekają. Bez takiego wsparcia trudno myśleć o tym, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki” – podkreślił szef MEN cytowany przez serwis internetowy  Jasnej Góry.

– Musimy pamiętać, że szkoła jest przede wszystkim dla dzieci i rodziców, nauczyciele pełnią tu w dużej mierze funkcję usługową, ale chcielibyśmy, aby ta posługa była w jak najlepszych warunkach i za godziwą płacę, i będziemy próbowali tak ustawić polskie prawo i polskie finanse, aby nauczyciele mogli pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach – stwierdził Piontkowski.

Dodał, że „nauczyciele muszą pamiętać jednak o tym, że szkoła też pełni funkcję pomocniczą wobec rodziny i rodziców, bo to rodzice przede wszystkim wychowują swoje dzieci. Bez współpracy rodziców i szkoły, a więc także nauczycieli efektów dobrych nie będzie”.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „W imię przyszłości kultury”, nawiązującym do wystąpienia Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w 1980 roku w Paryżu.

(JK, GN)

Fot: MEN/Twitter