Minister Piontkowski na Białorusi. MEN: „To pierwsza taka wizyta od 30 lat”

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przebywa z dwudniową wizytą na Białorusi (15-16 września br.). MEN podaje, że „to pierwsza obecność polskiego ministra edukacji w tym kraju od trzydziestu lat”. Polski minister spotkał się m.in. z białoruskim szefem resortu edukacji Igorem Karpienko oraz z środowiskiem oświatowym skupionym wokół Związku Polaków na Białorusi.

W rozmowie z Karpienko szef MEN podkreślił, że Polsce zależy na stworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju oświaty mniejszości polskiej na Białorusi. „Zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz jej rozwoju, wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków tam mieszkających. Zwrócił również uwagę, że mniejszość białoruska w Polsce nie ma ograniczeń w zakresie możliwości podtrzymywania znajomości języka i kultury białoruskiej” – czytamy w komunikacie MEN.

– Zależy nam także na umożliwieniu swobodnej realizacji przez podmioty z Polski projektów edukacyjnych skierowanych do polskiej mniejszości na Białorusi. Chodzi zwłaszcza o wyjazdy edukacyjno-wypoczynkowe dzieci i młodzieży do Polski, a także wyjazdy nauczycieli z Białorusi na kursy doskonalenia zawodowego – podkreślił szef MEN.

Ministrowie edukacji poruszyli również temat możliwości wspólnej realizacji projektów edukacyjnych. Na wzór konkursów wymiany młodzieży realizowanych przez MEN we współpracy z Litwą i Ukrainą, minister Dariusz Piontkowski przedstawił pomysł organizacji pilotażowego projektu pomiędzy młodzieżą z Polski i Białorusi.

Szef MEN Dariusz Piontkowski zaznaczył wcześniej w rozmowach z dziennikarzami, że trzeba ze stroną białoruską rozmawiać, gdyż bez rozmów niczego się nie osiągnie.

Więcej o wizycie ministra Piontkowskiego na Białorusi można przeczytać w komunikacie MEN tutaj.

(JK, GN)

Foto.: Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie”/ Natalia Vorobiova