Minister zdrowia: Od września w szkołach wrócą przeglądy uzębienia dzieci

– Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci i informować rodziców jakie dzieci mają problemy i gdzie można się udać do dentysty – zapowiedziała w Radiu Zet minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła, że nie oznacza to powrotu gabinetów dentystycznych do szkół.

Minister została zapytana w programie „Gość Radia ZET” o realizację przedwyborczego zobowiązania Koalicji Obywatelskiej, dotyczącego przywrócenia opieki dentystycznej w szkołach.

Jak przypomniał prowadzący rozmowę Bogdan Rymanowski w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” KO widniała obietnica wprowadzenia bonu na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym”.

– Zwiększyliśmy wycenę świadczeń, szczególnie stomatologii dziecięcej i jestem przekonana, że to będzie jakiś krok – stwierdziła minister zdrowia.

Prowadzący program dopytywał, czy do końca kadencji Sejmu we wszystkich szkołach podstawowych będą gabinety stomatologiczne? – Nie sądzę, by nasz konkret brzmiał, że w każdej szkole (będzie — red.) gabinet dentystyczny. Opieka stomatologiczna dla dzieci tak, ale zrealizujemy ją nie w sposób taki, że gabinet w każdej szkole, bo to jest nierealne – odpowiedziała Leszczyna.

Zamiast gabinetów stomatologicznych w każdej szkole podstawowej minister obiecała zwiększenie dostępności i jakości opieki dentystycznej dla najmłodszych.

Jak poinformowała, rząd planuje działania, które umożliwią przeglądy zębów dzieci i ewentualne leczenie w wyznaczonych punktach z dostępem do bonów profilaktyczno-leczniczych.

Bony mają umożliwić korzystanie z usług dentystycznych w dowolnym gabinecie. – Lekarze dentyści w Polsce są w gruncie rzeczy prywatnymi przedsiębiorcami, dlatego musimy zwiększyć wycenę świadczeń, aby zachęcić ich do uczestnictwa w programie – stwierdziła szefowa resortu zdrowia.

Zapowiedziała też że resort zdrowia przygotuje akcję edukacyjną dla młodzieży dotyczącą szkodliwości palenia e-papierosów. Akcja ma ruszyć w szkołach w maju i czerwcu

(GN)

Fot: MEN

Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ