Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ

Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi Wychowanie do Życia w Rodzinie (WDŻ) – poinformowali na wspólnej konferencji prasowej minister Edukacji Barbara Nowacka, minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister sportu Sławomir Nitras. W ramach nowego przedmiotu uczniowie i uczennice będą się uczyć m.in. o zdrowiu psychicznym, fizycznym, seksualnym, profilaktyce, problemach uzależnień. Nie wiadomo jeszcze, czy nowy przedmiot będzie obowiązkowy, ale ma się pojawić w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół średnich.

 – Będzie to przedmiot holistyczny, znacznie szerszy. Chcielibyśmy, żeby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki podejść szczególnie poważnie – zaznaczyła ministra Barbara Nowacka – Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych – oceniła Nowacka.

Zapowiedziała, że podstawy programowe do nowego przedmiotu mają obejmować kilka komponentów, a za ich opracowanie będzie odpowiedzialny międzyresortowy zespół złożony z ekspertów trzech resortów: edukacji, zdrowia i sportu.

Zespół został już powołany, a prace ma rozpocząć od przyszłego tygodnia. Przewodniczącym zespołu został prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog. Ale w składzie zespołu znaleśli się też: ksiądz Arkadiusz Nowak, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr n. med. Aleksandra Lewandowska – konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, dr hab. Hubert Makaruk oraz dr Anna Szumilewicz – eksperci z AWF, Monika Staszkiewicz – ekspert IBE i Antonina Kopyt – nauczycielka wychowania do życia w rodzinie

Nie jest jeszcze przesądzone czy edukacja zdrowotna będzie to przedmiot obowiązkowy. – Po to powołaliśmy zespół ekspercki żebyśmy przestali pisać programy dotyczące edukacji, bo coś się ministrowi wydaje – zaznaczyła szefowa MEN.

Jak mówiła Nowacka, uczniowie z lekcji edukacja zdrowotna dowiedzą się więcej o zdrowiu psychicznym, zdrowiu fizycznym i zdrowym odżywianiu, profilaktyce, uzależnieniach, a także edukacji seksualnej.

Przedmiot ma wejść do szkół 1 września 2025 roku. Będzie obowiązywał uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i I-II szkół ponadpodstawowych.

– Zmiana obejmie kształcenie nauczycieli i nauczycielek, żebyśmy mieli pewność że są przygotowani do nowego przedmiotu. Zadbamy o studia podyplomowe, zadbamy o kursy dla nauczycielek i nauczycieli, ale przede wszystkim zadbamy o to, żeby młode osoby w szkole dostawały, tak bardzo potrzebną im wiedzę na temat zdrowia, na temat zdrowia psychicznego, na temat odporności – mówiła minister edukacji.

Założenia nowego przedmiotu mają być poddane szerokim konsultacjom społecznym. – Tak, żebyśmy wszyscy mieli świadomość, w jakim kierunku będzie podążało Ministerstwo Zdrowia – podkreśliła minister edukacji.

Opinia publiczna pozna założenia podstawy programowej do końca czerwca 2024 roku. MEN planuje przeprowadzić także szerokie konsultacje społeczne we wrześniu i październiku tego roku.

– Dla rządu kwestia młodych ludzi i zdrowia są priorytetem, dlatego podejmujemy działania, mając świadomość, że młodzież potrzebuje rzetelnej, bezstronnej wiedzy – podkreśliła Nowacka.

– Mamy w planach także działania na rzecz szczepień w szkołach. Szczepienie HPV ratuje życie. Rak szyjki macicy zabija kobiety, zabija młode dziewczyny, prowadzi do bezpłodności, a jest chorobą której można uniknąć – zapowiedziała Barbara Nowacka.

– Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole – mówiła podczas konferencji minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Jak przekazała, w polskiej szkole brakuje edukacji o tym, jak dbać o własne zdrowie i zdrowie bliskich. W ocenie minister, nowy przedmiot zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów, co przełoży się na to, że NFZ będzie mógł przeznaczać więcej środków na profilaktykę, a nie na leczenie.

Minister sportu Sławomir Nitras ocenił, że nowy przedmiot będzie „kolejnym elementem ofensywy w walce z otyłością i brakiem kompetencji ruchowych”. Wskazał, że realizowane są różne programy aktywizujące i edukujące dzieci i młodzież, między innymi „Sportowe talenty” i „Aktywna szkoła”.

Zaznaczył, że rolą szkoły jest to, by dzieci nabywały umiejętności ruchowe, które decydują o sprawności, także w dalszym życiu. – Nasze działania nie sprowadzają się do tego, by kazać i zmuszać, ale by zachęcać. (…) Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że uczą się czegoś, co jest im niezbędne – dodał.

(GN)

Fot: Ministerstwo Sportu

Nie tylko HiT. Co MEN zmienia w ramówkach? Projekt nowego rozporządzenia już opublikowany. Od dziś trwają konsultacje publiczne

Minister Nowacka: Zakładamy, że edukacja o zdrowiu wejdzie do szkół w 2026 r. Nie będzie to osobny przedmiot

Minister Nowacka w Sejmie: „Edukacja prozdrowotna to jedna z najważniejszych kwestii, których musi uczyć szkoła”

Czarnek na XII Ogólnopolskim Kongresie WDŻ: „Błąd antropologiczny prowadzi do wszelkich nieszczęść”

Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem w roku szkolnym 2021/2022