Minister Zdrowia: Powrót do szkół? liczba dziennych zachorowań musiałaby spaść poniżej 15 tysięcy

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył w Radiu Puls, że obecna dzienna liczba zakażeń koronawirusem “na poziomie 20 tysięcy” powoduje “zbyt dużą presję na system struktury szpitalnictwa”, żeby można było podjąć decyzję o powrocie uczniów do szkół. Według niego powrót do normalnej formy edukacji mógłby nastąpić, jeśli liczba dziennych zachorowań spadłaby poniżej 15 tysięcy.

Minister pytany był w Radiu Puls, czy do końca zimowego semestru szkoły pozostaną przy zdalnym nauczaniu. Zastrzegł, że ta decyzja jest podejmowana przez premiera.

–  Do 29 listopada utrzymany będzie stan, w jakim jesteśmy, a potem, w zależności od rozwoju epidemii, podejmowane będą dalsze decyzje – powiedział w Radiu Plus minister zdrowia. – Na razie na pewno do 29 listopada chcemy utrzymać ten stan regulacji zabezpieczający, jaki mamy w tej chwili – odpowiedział Niedzielski, zapytany, czy od grudnia jest szansa na znoszenie ograniczeń w gospodarce.

Niedzielski zapowiedział też, że będzie rekomendował Polakom spędzanie świąt Bożego Narodzenia w domach “z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych”.

W piątek, 20 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22464 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 626 pacjentów. Tym samym łączna liczba wszystkich zakażeń w naszym kraju od początku epidemii wzrosła do 819 262, a zgonów do 12 714. Wyzdrowiało 381 800 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 55 tys. testów.

Do dymisji podał się w piątek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

(JK, GN)

Kolejne ofiary COVID-19 w szkołach. Nie żyją nauczycielki z Łap, Ryk i Łubnian