Kolejne ofiary COVID-19. Nie żyją nauczycielki ze szkół w Łapach, Rykach i Łubnianach. Żałoba w placówkach

W ostatnich dniach zmarła 39-letnia Aleksandra Dzieja – nauczycielka języka angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach (woj. opolskie). Nie żyją także Jadwiga Mościcka-Wróbel, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach (woj. lubelskie) oraz Halina Łupińska, emerytowana nauczycielka fizyki z Łap (woj. podlaskie). Wszystkie nauczycielki chorowały na COVID-19.

Aleksandra Dzieja była nie tylko anglistką, ale także opiekunką Samorządu Uczniowskiego. „Z ogromnym żalem i bólem serca przyjęliśmy wiadomość o śmierci wieloletniej nauczycielki naszej szkoły, pani Aleksandry Dziei. Żegnamy wspaniałego człowieka, oddanego pedagoga i wychowawcę dzieci i młodzieży. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci” – czytamy m.in. na stronie szkoły w Łubnianach.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Przyjaciele naszej szkoły!

Aleksandra Dzieja przez lata była członkinią i wiceprezeską Zarządu Oddziału ZNP w Łubnianach. „Rozumiała potrzeby innych, zawsze pełna współczucia dla potrzebujących, wrażliwa i taktowna. Śmierć przyszła niespodziewanie, podstępnie. Stanowczo za wcześnie, przekreślając Jej plany i marzenia. Będzie nam bardzo brakowało Oli –Jej uśmiechu, młodzieńczego zapału, pomysłowości i wielkiego zaangażowania w działania związku zawodowego (…) – czytamy we wspomnieniu przesłanym do Głosu Nauczycielskiego przez Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łubnianach. Nauczycielkę żegna także kierownictwo Okręgu Opolskiego ZNP.

„Walczyłaś dzielnie z podstępnym przeciwnikiem, który okazał się bezwzględny. Swoim przykładem wychowałaś setki młodych uczniów, którzy dzięki Twojemu dobremu sercu wyrośli na porządnych ludzi. Byłaś najlepszą przyjaciółką, najcieplejszą osobą w społeczności Naszej Szkoły. Zostawiasz nas w nieutulonej żałobie” – napisali nauczyciele ryckiego „Mechanika”, żegnając swoją koleżankę Jadwigę Mościcką-Wróbel.

W ryckim „Mechaniku” Jadwiga Mościcka-Wróbel pracowała od 1998 roku. Uczyła matematyki oraz przedmiotów zawodowych, klasy o profilu technik odzieży, a następnie mechanizacji rolnictwa. W poprzednim roku szkolnym była wychowawcą klasy IVa.

Halina Łupińska była z kolei wieloletnią nauczycielką fizyki w Łapach. Uczyła w Szkole Podstawowej nr 4, w Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach, ale też w łapskim Gimnazjum Nr 1 czy Szkole Podstawowej w Poświętnem.

(JK, GN)

W ostatnich dniach przez COVOD-19 odeszło kilkoro nauczycieli ze Starachowic, Jawora i Łodzi. Szkoły w żałobie

Koronawirus. Nie żyją nauczyciel geografii z Poznania i nauczyciel historii oraz WOS z Białej Podlaskiej