Minister zdrowia wzywa do dymisji kurator Nowak po jej słowach o szczepieniach. „Potępiam oznaki braku rozumu”

Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że małopolska kurator oświaty Barbara Nowak powinna ponieść odpowiedzialność za swoje słowa o szczepionka przeciw COVID-19. – Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – powiedział. O dymisję Nowak zaapelował ZNP. Wypowiedź kurator skrytykował też szef MEiN.

Przypomnijmy, że w rozmowie z Radiem Zet małopolska kurator oświaty Barbara Nowak powiedziała, że sprzeciwia się wprowadzaniu obowiązku szczepienia nauczycieli  i wskazała, że stosowanie szczepionek nadal jest “eksperymentem”. – Nie wyobrażam sobie, że można kogokolwiek w tym momencie zmuszać. To jest decyzja wolna każdego wolnego człowieka. Tak powinno być – powiedziała.

O odwołanie Nowak zaapelował ZNP. Zareagowali też m.in. szef MEiN, minister zdrowia, europosłanka PiS Beata Mazurek oraz była minister edukacji Anna Zalewska. “Wypowiedź Pani Kurator Barbary Nowak uważam za szkodliwą i absolutnie nie zgadzam się z nią. Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień” – napisał na Twitterze Czarnek.

– O takich wybrykach słyszymy systematycznie. Od czasu do czasu znajduje się osoba, jeśli można tak powiedzieć, oświecona, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki – komentował Niedzielski.

– Rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. W tej chwili już jesteśmy w takiej rzeczywistości, gdzie nie opieramy się tylko i wyłącznie na deklaracjach producentów, którzy przeprowadzili te wstępne badania. Opieramy się już na rzeczywistych obserwacjach. Widzimy, że szczepienie 60-krotnie, to są dane z Polski, chroni przed zgonem w stosunku do osób niezaszczepionych – kontynuował.

– Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość, bo jeżeli ktoś chce się popisać, ktoś chce zaistnieć medialnie, to powinien sobie jednocześnie zdawać sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Każda osoba, która ze względu na taką wypowiedź zwątpi, zrezygnuje ze szczepienia, to jest osoba, która ich życie i zdrowie właśnie obciąża odpowiedzialność tych tak zwanych autorytetów, które do tego namawiają – powiedział minister zdrowia.

W ocenie Niedzielskiego, Barbara Nowak powinna ponieść odpowiedzialność za swoją wypowiedź. – Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – stwierdził.

Wcześniej tego samego dnia minister Adam Niedzielski pochwalił się w mediach społecznościowych przyjęciem trzeciej dawki szczepionki przeciw COVId-19.

Po fali krytyki Nowak napisała na Twitterze, że “mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki”.  “Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego” – ogłosiła.

Tymczasem do dymisji Nowak wezwała nawet była rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu, a obecnie eurodeputowana Beata Mazurek.

(JK, PAP)

Fot: Minister zdrowia/Twitter

Kurator Nowak o szczepionkach przeciwko Covid-19: Nie są do końca znane konsekwencje tego eksperymentu