Ministerstwo Zdrowia: 53 420 nowych zakażeń koronawirusem – to najwięcej w pandemii, zmarło 276 osób z COVID-19

Badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID-19 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,6 mln zakażeń, zmarło ponad 104,3 tys. osób.

– Piąta fala nabiera rozpędu – komentował w rozmowie z Interią wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef MZ dodał, że w najbliższych dniach będą kolejne zwyżki zakażeń, „co widzimy w liczbie zleceń na badania PCR z POZ, ale także w liczbie wykonywanych testów”.

Kraska przekazał, że rekordowa jest też liczba wykonanych testów. „Minionej doby wykonano ich 170 tys.” – poinformował. Jak mówił, udział wariantu Omikron w nowych zakażeniach to dzisiaj 40 proc. „To się bardzo dynamicznie zmienia i ta liczba bardzo szybko rośnie” – wskazał.

Z kolei Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki pytany ocenił, że „obserwujemy dynamiczny wzrost szczepień”. Jak dodał w grupie dzieci w wieku 5-11 lat ten poziom jest niski, ale ustawicznie rośnie.

O ocenę poziomu szczepień przeciwko COVID-19 dzieci i młodzieży wiceminister był pytany podczas rozmowy wyemitowanej w środę na antenie Radia Olsztyn. Z danych resoru wynika, że do połowy stycznia zaszczepionych zostało 57 proc. uczniów w wieku 11-18 lat (najwięcej w starszej grupie wiekowej) i 8,5 proc. dzieci w wieku 5-11 lat.

Rzymkowski przypomniał również, że zaszczepionych jest ponad 87 proc. nauczycieli i 91 proc. pracowników naukowych.

Szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat rozpoczęły się w Polsce w drugiej połowie maja ubiegłego roku, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Od 16 grudnia 2021 r. rodzice mogą zaszczepić na COVID-19 dzieci od 5. do 11. roku życia.

(JK, PAP)

Od czwartku w szkołach kolejny lockdown!

Od wtorku 25 stycznia zapisy na dawkę przypominającą dla zaszczepionych 16-latków