Ministerstwo Zdrowia: W Polsce wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa

Katowicki sanepid wykrył pierwszy przypadek wariantu Omikron – przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho – podało Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej zakażenia odnotowano w ponad dwudziestu krajach świata.

„Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omikron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. GIS podjął niezbędne działania” – przekazało MZ.

Przypomnijmy, że tydzień temu o pierwszym przypadku wariantu Omikron poinformowano w Chinach kontynentalnych. Zakażoną okazała się obywatelka Polski, która przyleciała do Tiencin z Warszawy. Nastolatka z Polski nie miała gorączki i została zaklasyfikowana jako przypadek bezobjawowy – przekazał „Global Times”.

Wariant Omikron po raz pierwszy wykryto w RPA. Poinformowano o tym 25 listopada. Niebezpieczna mutacja koronawirusa prawdopodobnie do połowy stycznia 2022 r. zdominuje Europę – ostrzegła ostatnio Komisja Europejska.

Badania z ostatniej doby potwierdziły 22 097 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarły 592 osoby z COVID-19. W środę zmarłi aż 669 osób.

(JK, GN)

KE: Omicron zdominuje Europę już w połowie stycznia