Ministrowie Czarnek i Niedzielski napisali list do społeczności szkolnej w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Szef MEiN Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski skierowali do szkół przez System Informacji Oświatowej list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Za pośrednictwem dyrektorów list ma trafić do rodziców i opiekunów dzieci. Informacje zawarte w liście mają pomóc w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień.

W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Ministrowie informują, że od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. „Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat” – czytamy w liście ministrów.

Szczepienie przeciw COVID-19 – jak podali Czarnek i Niedzielski – przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg.

„Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala” – zaznaczyli.

Podali także, że w badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/BioNTech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie.

„Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7 st. C. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne, objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.” – czytamy w liście.

„Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19” – wskazują ministrowie.

Pełna treść listu znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Ministrowie zdrowia i edukacji wyślą do dyrektorów szkół list w sprawie szczepień dzieci. „To jest jedyna droga”

Kraska: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia. Będą też powszechne testy m.in. dla nauczycieli