Kraska: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia. Będą też powszechne testy m.in. dla nauczycieli

Szczepienia dzieci w wieku 5-11-latków rozpoczną się 13 grudnia. Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej – zaznaczył w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.  Zapewnił też, że wprowadzone będzie powszechne testowanie Polaków, głównie tych, którzy narażeni są na zakażeni ze względu na wykonywane obowiązki zawodowe m.in. nauczycieli. Apelował o to kilka dni temu ZNP.

Kraska podał, że masowe testy zostaną wprowadzone w drodze rozporządzenia. Uściślił, że chodzi przede wszystkim o osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie np. personel medyczny, pracownicy oświaty i administracji publicznej, ale też innych grup.

“Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nierodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu w kwarantannę jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest też bardzo ważne, żebyśmy mogli testować osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona” – powiedział.

Przypomniał, że w Polsce badania diagnostyczne pod kątem wykrycia koronawirusa wykonuje 321 laboratoriów z możliwością wykonania w ciągu doby około 200 tys. testów.

Przypomnijmy, że Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP apelowała kilka dni temu o zapewnienie dostępu uczniom i wychowankom oraz pracownikom oświaty do bezpłatnych testów na obecność koronawirusa.

„Rodzice i pracownicy oświaty chcą być pewni, że miejsce nauki i pracy jest bezpieczne. Przestrzeganie standardów sanitarnych w postaci noszenia maseczek, dezynfekcji i zachowania dystansu to niestety za mało. Potrzebne jest wprowadzenie szybkich i bezpłatnych testów. Dlatego domagamy się zapewnienia w pilnym trybie dostępności do takich tekstów” – podkreślał ZNP.

Kraska podał też w Sejmie, że około 13 proc. osób, które zachorowały na COVID-19 to osoby w pełni zaszczepione. Podkreślił też, że odkąd zaczęto podawać drugą dawkę szczepionki, 6,3 proc. zgonów dotyczyło osób w pełni zaszczepionych. – Na 100 zgonów 94 osoby to były osoby niezaszczepione – wyjawił.

(JK, PAP)

Ministrowie zdrowia i edukacji wyślą do dyrektorów szkół list w sprawie szczepień dzieci. „To jest jedyna droga”

ZNP: „Maseczki i dystans to za mało. Potrzebne jest wprowadzenie szybkich i bezpłatnych testów na koronawirusa”

Obowiązek szczepień dla niektórych grup? Minister zdrowia jest za