Mirosław Kozik walczy z lex Czarnek 2.0. Swoją petycję ws. odrzucenia ustawy wręczył w czwartek minister pracy Marlenie Maląg

Już blisko 7 tysięcy podpisów zebrał Mirosław Kozik, nauczyciel ZNP z Pszczyny pod swoją petycją do prezydenta Andrzeja Dudy ws. zawetowania lex Czarnek 2.0.  Zmiany w prawie oświatowym nie trafiły jeszcze na biurko prezydenta (rozpatruje je obecnie Senat) za to petycja i argumenty Kozika mają szanse zainteresować rząd i większość sejmową. Nauczyciel przekazał bowiem w czwartek swoją petycję Marlenie Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

„Często presja ma sens !!! Blokujmy gdzie tylko się da ten groźny, edukacyjny azbest „Lex Czarnek” Walka trwa i nadal każdy może podpisać petycję w sprawie weta „Lex Czarnek 2.0” – wzywa na Facebooku Kozik.

Swoją petycję wręczył minister Malag po konferencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt „Osoby młode na rynku pracy”.

Przypomnijmy, że 4 listopada 2022 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czarnek 2.0. Ustawę poparło 230 posłów, 220 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Przeciwko lex Czarnek głosował jeden przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy – minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Minister Maląg była niestety „za”. Czy zmieni zdanie?

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe znajduje się obecnie na etapie prac w Senacie.  Była przedmiotem prac senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Po wysłuchaniu społecznym i ponad dwugodzinnej dyskusji senatorowie zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy w całości (5 głosów za odrzuceniem, 2 przeciw).

Ostatecznie Senat zdecyduje o jej losach na posiedzeniu plenarnym, następnie lex Czarnek 2.0 wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi na biurko prezydenta.

(JK, GN)

Już ponad 6 tysięcy podpisów zebrał Mirosław Kozik pod petycją do prezydenta ws. weta do lex Czarnek 2.0

Senacka komisja przeciwko “reasumpcji prezydenckiego weta” w sprawie lex Czarnek