„Często presja ma sens !!! Blokujmy gdzie tylko się da ten groźny, edukacyjny azbest >>Lex Czarnek<<. Walka trwa i nadal każdy może podpisać petycję w sprawie weta >>Lex Czarnek 2.0<<” – apeluje w mediach społecznościowych Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP. Do wtorkowego południa pod jego petycją do prezydenta podpisało się 6298 osób.
Według autora petycji „krytyczne głosy ekspertów, środowisk edukacyjnych, uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców stanowią podstawę demokratycznych społeczności, aby żądać weta tej ustawy przez Prezydenta RP”.
Wysłuchanie społeczne w @PolskiSenat w ramach posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Wysłuchanie społeczne poświęcone ustawie #lex Czarnek 2.0 odbywa się z udziałem przedstawicieli/ek ZNP. pic.twitter.com/rOwWrh6Gwx
— ZNP (@ZNP_ZG) November 22, 2022
„ Jeżeli nie dojdzie do prezydenckiego weta, ustawa “Lex Czarnek 2.0″ wprowadzi:
>> szkołę całkowicie sparaliżowaną biurokratycznymi decyzjami kuratora
>> szkołę godzącą w swobody obywatelskie, otwartość i tolerancję
>> szkołę, w której kreatywność, pomysły i możliwości uzależnione zostaną od urzędniczego podpisu”- ocenia autor petycji. Według niego, lex Czarnek „doszczętnie sparaliżuje polską szkołę”.
Petycja znajduje się tutaj
Tymczasem w sondażu Ipsos dla OKO.press zapytano respondentów, czy prezydent Andrzej Duda powinien, tak jak w marcu 2022, zawetować lex Czarnek 2.0. Wyniki są jednoznaczne.
❗️Aż 65 proc. badanych chciałoby, by ustawa #lexCzarnek znalazła się w koszu❗️pokazują wyniki najnowszego sondażu @Ipsos Polska dla @oko_press.
🎓Czytajcie więcej o konsekwencjach nowelizacji prawa oświatowego⤵️https://t.co/inTDwBx4n9 pic.twitter.com/1ChHgUUdwA
— Fundacja Batorego (@BatoryFundacja) November 21, 2022
Aż 65 proc. badanych chciałoby, by ustawa znalazła się w koszu (z czego aż 48 proc. wybrało odpowiedź zdecydowanie „tak”). Tylko co czwarty badany (24 proc.) nie oczekuje od prezydenta weta. Jedna na dziesięć osób nie miała zdania.
Przypomnijmy, że 4 listopada 2022 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czarnek 2.0. Ustawę poparło 230 posłów, 220 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Przeciwko lex Czarnek głosował minister sprawiedliwości. Ustawą zajmuje się obecnie Senat. Potem wróci do Sejmu i trafi na biurko prezydenta.
(JK, GN)
Trwa zbiórka podpisów pod petycjami Wolnej Szkoły i Mirosława Kozika ws. odrzucenia lex Czarnek 2.0