„Miś z obozowego koca”. Nowa publikacja Muzeum ma pomóc rodzicom w objaśnieniu dzieciom, czym był Auschwitz

„Miś z obozowego koca” to zbiór 22 opowiadań opartych na historiach dzieci, które w sierpniu i wrześniu 1944 roku zostały deportowane z powstańczej Warszawy do niemieckiego obozu Auschwitz. „Książka ta została stworzona jako wyjątkowe wsparcie edukacyjne dla rodziców, którzy chcą odpowiedzieć na pytania swoich dzieci o to, czym był Auschwitz” – czytamy na stronie Muzeum.

Autorka, Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz, podkreśla, że książka nie jest dedykowana konkretnej grupie wiekowej. Ma stanowić pierwsze wprowadzenie dziecka w tematykę obozów koncentracyjnych, dostarczając podstawowej wiedzy i wyobrażenia o tym, czym był Auschwitz.

„W zamyśle publikacja nie jest dedykowana dla określonej grupy wiekowej. Ma to być raczej pierwsza książka o Auschwitz, która wprowadzi dziecko w tematykę, da mu pewne podstawowe wyobrażenie o tym, czym był obóz. Kiedy jest więc moment na sięgnięcie po nią? Na pewno wtedy, kiedy dziecko zacznie pytać. Ale również wtedy, kiedy być może przy okazji jakiegoś rodzinnego wyjazdu odwiedzi teren byłego obozu, nie zapoznając się jednak z narracją przewodnika. Książka ta pomoże porozmawiać z dzieckiem o miejscu, które widziało” – napisała Wanda Witek-Malicka w słowie skierowanym do rodziców.

Postaci występujące w opowiadaniach mają swoje pierwowzory w prawdziwych osobach, a fabuła oparta jest na wywiadach z Ocalałymi oraz ich wspomnieniach zgromadzonych w Archiwum Muzeum. Opowiadania zostały jednak napisane w sposób dostosowany do percepcji dzieci, unikając brutalnych opisów, które mogłyby wywołać traumę.

Książka przedstawia obozową rzeczywistość zgodnie z najnowszą wiedzą historyczną, a opisy są zbudowane na autentycznych relacjach Ocalałych. Pojęcia związane z życiem obozowym zostały wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób, co sprawia, że publikacja jest odpowiednia dla dzieci. Może posłużyć jako wstęp do rozmów na temat II wojny światowej i obozów koncentracyjnych.

„Książka ta ma uczyć, uświadamiać, ale nie ma budzić grozy. Została napisana językiem zrozumiałym dla dzieci. Pojęcia obozowe zostały wyjaśnione. To, co jednak kluczowe – w książce nie ma przemocy, nie ma naturalistycznych opisów chorób i cierpienia znanych z relacji Ocalałych, nie ma w niej nawet śmierci – przynajmniej w warstwie tekstowej. Elementy te są jedynie w domyśle, w skojarzeniach, które ma człowiek posiadający pewien zasób wiedzy, ale nie ma ich jeszcze dziecko” – czytamy we wstępie.

Dodatkowym atutem książki są subtelne, a zarazem wiernie oddane ilustracje autorstwa Marty Rydz-Domańskiej.

Publikacja „Muś z obozowego koca” nie jest pierwszą wydaną przez Muzeum książką przygotowaną z myślą o młodych odbiorach. Kilka lat temu ukazała się „Czika, piesek w getcie” – opowieści z czasów Zagłady autorstwa Ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan, psycholog z wykształcenia, która jest pionierką w opracowaniu metod przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy o Zagładzie. Inną książką Batszewy Dagan wydaną przez Muzeum jest „Gdyby gwiazdy mogły mówić”, w której autorka opisuje swoje przeżycia w getcie i obozie koncentracyjnym.

Nakładem Muzeum ukazały się także „Bajki z Auschwitz”. To zbiór, na który składa się sześć reprintów bajek powstałych w latach II wojny światowej w Auschwitz. Książki te są dostępne na terenie Muzeum oraz na stronie ksiegarnia.auschwitz.org.

Więcej na temat najnowszej publikacji Muzeum Auschwitz tutaj

(GN)

Fot: auschwitz.org

„Przeszłość jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości”. XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

Marsz Żywych 2024 w Oświęcimiu. Kilka tysięcy uczestników upamiętniło ofiary Holokaustu