„Młodzi głosują”. W ponad 900 szkołach w całym kraju przeprowadzone zostaną symulacje wyborów

Od 7 do 11 października w ponad 900 szkołach w całym kraju przeprowadzone zostaną symulacje wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego “Młodzi głosują” przeprowadzanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat zaprasza szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 mln uczniów i uczennic. Celem akcji ,,Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

Do piątku do udziału w obecnej edycji programu zgłosiło się 926 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju.

– W szkołach uczestniczących w programie tworzone są młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Przygotowywane są lokale wyborcze. Są karty wyborcze, na których umieszczone są nazwy rzeczywistych komitetów wyborczych biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani są wszyscy uczniowie. Po wyborach w szkołach sporządzane są protokoły, zawierające informacje o wynikach i frekwencji – tłumaczyła, jak podaje, PAP Judyta Ziętkowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Organizatorzy akcji przypominają uczniom, że obowiązuje ich zasada neutralności politycznej. Podkreślają, że absolutnie zabroniona jest agitacja polityczna, publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Więcej informacji o akcji Młodzi głosują można znaleźć tutaj.

Niektóre szkoły już wcześniej same przeprowadziły symulacje wyborów (bez związku z akcją „Młodzi głosują). Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu zorganizowali swoje  prawybory w piątek. Ich wyniki bardzo zaskakują. Koalicja Obywatelska dostała 51 proc. głosów, Lewica – 28 proc., Konfederacja – 14 proc., PiS – 4,6 proc., a Koalicja Polska z PSL i Kukizem – 2 proc. Wyniki szkolnych prawyborów zostały udostępnione na stronie samorządu uczniowskiego na Facebooku.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w symulacji wyborów parlamentarnych w II Liceum. Frekwencja w tym roku wynosiła aż…

Opublikowany przez Samorząd Dwójki Piątek, 4 października 2019

 

(JK, GN, PAP)

Fot: mlodziglosuja.pl