Muszyna przebadała nauczycieli na przeciwciała. „Zdumiewające wyniki”

Zdumiewające wyniki badań na przeciwciała wśród nauczycieli i pracowników szkół i przedszkoli w Muszynie – ogłosił burmistrz Muszyny (woj. małopolskie) Jan Golba. Z testów wynika, że większość pedagogów już dawno przeszła koronawirusa

Muszyna postanowiła przebadać tamtejszych nauczycieli na przeciwciała koronawirusa. I właśnie otrzymała wyniki.

– Otóż aż 65 proc. badanych ma wytworzone przeciwciała – poinformował burmistrz.

To oznacza, że 2/3 nauczycieli tamtejszych placówek oświatowych przechorowała COVID-19. Zdecydowana większość w sposób bezobjawowy.

– Specjaliści od COVID -19 powinni to skomentować i zastanowić się nad prawdziwą strategią walki z koronawirusem i wprowadzanymi obostrzeniami. W Muszynie trwają intensywne badania nauczycieli i personelu obsługi szkół i przedszkoli na przeciwciała . Wyniki badań są zdumiewające – ocenił Jan Golba.

Podobne badanie przeprowadzono niedawno w Krakowie. Okazało się, że 47 proc. nauczycieli przechodziło zakażenie COVOD-19 bezobjawowo. W niektórych placówkach było to 26 proc., w niektórych 72 proc.

Kraków: Prawie połowa nauczycieli przeszła bezobjawowo COVID-19? Wyniki badań

– Zasadne byłyby dobrze zorganizowane badania w kierunku obecności przeciwciał, nie tylko wśród nauczycieli, ale wszystkich pracowników, może nawet wśród uczniów. Dzięki nim można uzyskać informację, czy dana osoba przeszła COVID-19 i ma odporność na wirusa. Resztę można byłoby zaszczepić w pierwszej kolejności. Nie byłoby wtedy powodu, żeby nie otwierać szkół – powiedział w „Głosie” prof. Wojciech Branicki, genetyk oraz zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Wojciech Branicki: Można domniemywać, że sporo nauczycieli przechorowało COVID-19

(PS, GN)