Muzeum Historii Polski organizuje 18. Przystanek Niepodległość. W programie gra terenowa, warsztaty edukacyjne, koncert

Muzeum Historii Polski w Warszawie już po raz 18. zaprasza na „Przystanek Niepodległość”. Wydarzenie odbędzie się z okazji Święta Niepodległości na Cytadeli Warszawskiej, w nowo otwartej siedzibie Muzeum. Głównymi atrakcjami będą gra terenowa i warsztaty edukacyjne (sobota 11 listopada) oraz koncert „Tribbs&Przyjaciele” z udziałem artystów młodego pokolenia (niedziela 12 listopada).

Rodzinna gra terenowa, dla młodszych i starszych, to już tradycja „Przystanku Niepodległość”!

„Na starcie uczestnicy otrzymają zaproszenie na urodziny tajemniczego gościa. By poznać jego tożsamość, będą musieli wejść do historii i odwiedzić punkty związane z jubilatem i z historią Polski. Na trasie spotkają uczestników ważnych wydarzeń z polskich dziejów. W trakcie gry będą m.in.: nadawać komunikat alfabetem Morse’a i robić zakupy w XIX-wiecznej Warszawie. Specjalna karta gry, będąca jednocześnie pamiętnikiem/albumem naszego jubilata, pozwoli graczowi na zebranie odpowiednich informacji. Zapraszamy w sobotę 11 listopada od godziny 10.00 do 15.00” – informuje MHP.

Równocześnie, w gmachu Muzeum odbywać się będą warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nawiązujące do tematyki Święta Niepodległości. „Wspólnie będziemy przygotowywać kokardy i flagi, a także wizytówki i koperty, korzystając z kroju pisma używanego przed II wojną światową. Wreszcie, przygotujemy sitodruki z motywami orłów z różnych okresów polskiej państwowości!” – czytamy w komunikacie.

W niedzielę 12 listopada o godzinie 18.00 w Holu Głównym MHP odbędzie się koncert Tribbs&Przyjaciele. „W jego trakcie usłyszymy intrygujące, współczesne re-interpretacje klasycznych utworów zainspirowanych najnowszą historii Polski w wykonaniu twórców młodego pokolenia. Tribbs (Mikołaj Trybulec) i zaproszeni przez niego goście, wśród nich B.R.O, Mimi, Nita,  Błażej Król, Robert Wiewióra, Roksasas, Swiernalis, Wiktor Waligóra, złożą hołd artystom, którzy tworzyli z myślą o kraju, jego historii i dziejowych perypetiach” – podano.

Ponadto w sobotę MHP zaprasza na oprowadzanie kuratorskie oraz oprowadzania z przewodnikiem po czasowej wystawie inauguracyjnej „Małe i Wielkie Historie”. Natomiast  w sobotę i niedzielę na spacery historyczne – po terenie warszawskiej Cytadeli i po Żoliborzu.

W sobotę 11 listopada 2023 r. wstęp do Muzeum jest bezpłatny (wejściówki do odebrania w kasie w dniu wydarzenia). W niedzielę 12 listopada siedziba Muzeum jest zamknięta ze względu na organizację koncertu.

Więcej informacji o tegorocznym Przystanku Niepodległość  tutaj. Wydarzenie na FB znajduje się tutaj

(GN)

W czwartek w nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli uroczyście otwarto Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski: Ruszyły zapisy na 17. Przystanek Niepodległość