Muzeum Historii Polski przygotowało wiele wydarzeń z okazji 11 listopada. Wśród nich 19. Przystanek Niepodległość oraz koncert Wspólna Niepodległa

W tym roku MHP przygotowało szereg wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na Cytadeli Warszawskiej odbędzie się 19. Przystanek Niepodległość oraz koncert Wspólna Niepodległa natomiast na Starym Mieście – Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Muzeum Historii Polski zaprasza na radosne świętowanie 11 listopada! Głównymi atrakcjami tegorocznego Przystanku Niepodległość na Cytadeli Warszawskiej będą: gra terenowa „Zagubiony skarb” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne i przede wszystkim: zwiedzanie naszej nowej wystawy „1025. Narodziny Królestwa”, upamiętniającej 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.

Jak informuje MHP – 11 listopada 2024 r. będzie pierwszym dniem w którym w Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę „1025. Narodziny Królestwa”, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.

„W ramach jednej przestrzeni prezentowane są na niej zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Pokażemy bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny” – podaje placówka.

W parku edukacyjnym Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej od godz. 11.00 do 16.00 na dzieci, młodzież, i dorosłych gości czeka gra terenowa „Zagubiony skarb”. Uczestnicy wcielą się w rolę detektywów, skrupulatnie badających ślady i tropiących kolekcję monet, która w tajemniczych okolicznościach zniknęła z warszawskiej kamienicy. Wykonując zadania w grze, uczestnicy poznają historię polskiego pieniądza od denara Chrobrego aż do złotówki Grabskiego!

O godzinie 18.00 także na Cytadeli odbędzie się koncert Wspólna Niepodległa, w ramach którego 16 artystów zaprezentuje w nowoczesnych aranżacjach tradycyjne utwory z województw, z których pochodzą. Na scenie wystąpią Sarsa, Marika, Grzegorz Hyży, Igor Herbut, Tatiana Okupnik, Jarecki, Kasia Moś, Skubas, Filip Grodowski, Michał Szpak, Natalia Nykiel, Sara James, Mariusz Lubomski, Reni Jusis, Lanberry, Józefina, a będzie im towarzyszył Jan Smoczyński i Kapela Maliszów.

Z kolei w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych dla dzieci i dorosłych. Pokazy i parady, teatrzyki dla dzieci, warsztaty artystyczne, koncerty polskich gwiazd, pokazy filmów historycznych w technologii VR, warsztaty tańców polskich. Wydarzenia odbywać się będą w godz. 13:00-20:00 na Krakowskim Przedmieściu pomiędzy Pomnikiem Kopernika, a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przegląd wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj

(GN)

Muzeum Historii Polski organizuje 18. Przystanek Niepodległość. W programie gra terenowa, warsztaty edukacyjne, koncert