Muzeum Polin zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do udziału w XI edycji akcji Żonkile. Zgłoszenia do 14 kwietnia

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku motywem przewodnim akcji będą cywile – jak podkreślili organizatorzy – „ich opór była tak samo ważny”.

19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. „W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu” – czytamy na stronie Muzeum.

 „Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które chcemy poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile dedykujemy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku” – czytamy.

Muzeum Polin zachęca wszystkie szkoły, biblioteki i instytucje kultury do włączenia się 19 kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz udziału w akcji Żonkile. Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy do 14 kwietnia.

Więcej informacji tutaj

(GN)

Fot: Muzeum Polin

22 lipca Marsz Pamięci w 79. rocznicę likwidacji getta warszawskiego. Będzie poświęcony nauczycielkom i nauczycielom

We wtorek przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin zachęca do uczestnictwa w akcji Żonkile