We wtorek przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin zachęca do uczestnictwa w akcji Żonkile

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.

Powodem wybuchu powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta w ramach planu zagłady europejskich Żydów. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Powstańcy getta walczyli do 16 maja 1943 roku.

Symbolem powstania jest żonkil – na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw – Marka Edelmana. Edelman każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Od tamtej pory żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Ponad 1,1 tys. wolontariuszek i wolontariuszy Muzeum Polin wyjdzie we wtorek na ulice Warszawy, by rozdawać przechodniom papierowe żonkile. Żółtych kwiatów przygotowano 368 tys. – tyle, ilu żydowskich mieszkańców miała stolica przed II wojną światową.

Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Tematem przewodnim akcji w tym roku jest miłość.

Akcję Żonkile wspierają nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

Program obchodów 79 rocznicy powstania w getcie warszawskim znajduje się tutaj

(JK, GN)

Fot: M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich

W poniedziałek przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim