W poniedziałek przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Powstanie zakończyło się w połowie maja. Zginęło w nim większość bojowników, a ludność getta deportowano do obozów zagłady. W południe w stolicy zawyją syreny, a przy Pomniku Bohaterów Getta zostaną złożone wieńce.

Muzeum Historii Żydów Polin zaplanowało wiele inicjatyw związanych z rocznicą. Program obchodów 78. Rocznicy wybuchu powstania w getcie jest dostępny tutaj.

Do 2 maja przy Stacji Metro Centrum można oglądać mural upamiętniający Żydówki walczące podczas zrywu. Zaprojektowali go Anna Koźbiel-Walas oraz Adam Walas we współpracy z wolontariuszami Muzeum Polin.

Muzeum Polin zaprasza także do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ambasadorkami i ambasadorami akcji są w tym roku Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia oraz Mariusz Szczygieł. Po raz pierwszy akcja Żonkile ma swój motyw przewodni – kobiety, które walczyły i ginęły w powstaniu.

Marek Edelman, jeden z dowódców powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żółtych kwiatów. Po latach stały się one symbolem walki Żydów o godność. Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja. Tylko nielicznym bojownikom udało się wydostać z niemieckiego okrążenia i przeżyć wojnę.

Więcej na temat powstania w getcie i obchodów jego 78. rocznicy można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Muzeum Polin

19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin zaprasza do udziału w akcji Żonkile