Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina „wyjątkowy czyn” polskiej medalistki z Tokio. „Bohaterka naszych czasów”

„Katarzyna Zillmann to nie tylko świeżo upieczona medalistka olimpijska, ale również bohaterka naszych czasów: podczas treningu na Wiśle ruszyła na pomoc mężczyźnie, który skoczył z mostu. W 2018 r. była za to nominowana do naszej Nagrody >>Anody<<” – przypomniało w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Katarzyna Zillmann to jedna z czterech wioślarek, które w Tokio wywalczyły srebrny medal dla Polski. Cztery lata temu torunianka z narażeniem własnego zdrowia uratowała życie mężczyźnie, który skoczył z mostu do Wisły.

Torunianka wciągnęła go na swoją łódkę, którą silny prąd zniósł szybko pod zacumowaną barkę. Oboje znaleźli się w rzece, a łódka została zniszczona. Z pomocą przyszli im policjanci z posterunku wodnego. Za swój heroiczny czyn Zillmann dostała nagrodę od prezydenta Torunia, a także była nominowana do nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyjątkowy Czyn”.

„Nagroda ustanowiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest wyróżnieniem dla współczesnych bohaterów, którzy bez względu na trudności i niepowodzenia kierują się w życiu zasadami podobnymi do tych wyznawanych przez pokolenie Powstańców. To nagroda przeznaczona dla osób, które bezinteresownie robią coś wyjątkowego dla innych, a ich postawa może stanowić przykład dla młodych ludzi” – czytamy.

Warto też zauważyć, że wymowne milczenie po medalu Zillmann przerwał prezydent Andrzej Duda. „Trzymam kciuki za sukcesy wszystkich naszych Olimpijczyków i jestem duchem z Nimi zawsze, czy zdobywają medal czy nie” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że Zillmann w trakcie transmisji na antenie TVP po zwycięstwie pozdrowiła swoją dziewczynę. W mediach spekulowano, że właśnie to było powodem milczenia prezydenta, który nie pogratulował od razu zawodniczkom sukcesu.

Polska jak dotąd zdobyła jeden medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Srebro wywalczyły wioślarki w składzie Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Maria Sajdak.

(JK, GN)

Fot: Katarzyna Zillmann/Instagram

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach obchodów zaplanowano 250 wydarzeń

Oddziały sportowe znikają w błyskawicznym tempie. Ministerstwo edukacji ma wytłumaczenie