Na jakich zasadach nauczyciele przejdą na emerytury stażowe? Posłowie głosowali nad poprawkami Senatu

Niecały kwadrans zajęło sejmowej komisji edukacji odrzucenie poprawek Senatu do emerytur stażowych. Większość PiS nie zgodziła się m.in. na zagwarantowanie nauczycielom wyższych świadczeń oraz objęcie świadczeniami kompensacyjnymi nauczycieli zatrudnionych np. w poradniach i młodzieżowych domach kultury

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzyła dziś uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji Karty Nauczyciela wprowadzającej tzw. emerytury stażowe.

Senat przyjął poprawki, w tym te zaproponowane przez ZNP, dotyczące tzw. emerytur stażowych

Senat zgłosił 23 poprawki. Autorem części z nich był Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jakie rozwiązania znalazły się w poprawkach zgłoszonych przez ZNP?
* gwarancje, że emerytura stażowa nie będzie niższa od emerytury minimalnej
* umożliwienie nauczycielom pobierającym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie i bez konieczności otrzymania zgody kuratora
* objęcie nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi nauczycieli m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznych, pałaców młodzieży, centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, młodzieżowych domach kultury, szkolnych schroniskach młodzieżowych

Krzysztof Baszczyński: Poprawki ZNP do emerytur stażowych są racjonalne. Liczymy na to, że wzorem senatorów poprą je posłowie

ZNP zgłosił też poprawki dotyczące tworzenia na uczelniach kierunków lekarskich oraz instytutów badawczych.

Niestety wszystkie te poprawki zostały odrzucone przez większość posłów PiS w komisji. Wyrzucenie do kosza 23 poprawek z kluczowymi dla nauczycieli rozwiązaniami zajęło posłom ok. 15 minut.

Dzisiejsze głosowania nie kończą sprawę. O losie poprawek Senatu ostatecznie zdecydują posłowie podczas głosowania na posiedzeniu plenarnym, które odbędzie się najprawdopodobniej jutro, tj. w piątek 28 lipca br.

Do decyzji komisji odniósł się Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Zgodnie z projektem, w Karcie ma się znaleźć nowy art. 88a, który znacząco różni się od “oryginalnego” przepisu przyznającego nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury.

Zgodnie z projektowanym art. 88a, nauczyciele – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż ustawowy (czyli 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) po spełnieniu łącznie następujących warunków:
* rozpoczęcia przed dniem 1 stycznia 1999 r. “faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego”
* udokumentowaniu okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat “faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego”
* udokumentowania, że nie przysługuje im prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę z art. 88
Ostatni punkt dowodzi, że pomysł Przemysława Czarnka na emerytury stażowe nie ma nic wspólnego ze “starym” art. 88 Karty. Aby bowiem otrzymać emeryturę stażową, nauczyciel będzie musiał udowodnić, że nie przysługuje mu emerytura właśnie z art. 88.

Natomiast wymóg udokumentowania 30 lat pracy “składkowych” zablokuje prawo do emerytury stażowej bardzo dużej liczbie kobiet wykonujących zawód nauczyciela.

Wysokość świadczenia będzie ponadto obliczana na niekorzystnych dla nauczycieli zasadach. Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego oraz środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych zewidencjonowanych na subkoncie. W efekcie, emerytura stażowa będzie wypłacana z pieniędzy zgromadzonych w ZUS, a co za tym idzie – niska.

Na emeryturę stażową nauczyciele będą mogli przejść począwszy od dnia:
1) 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
2) 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem1 września 1969 r.;
3) 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.

Emerytury stażowe przyjęte. Sejm przegłosował nowelizację Karty Nauczyciela

(PS, GN)