Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane. Wśród laureatów m.in. M. Florkiewicz-Borkowska, K. Ciesiołkiewicz i J. Ochojska

„Tę nagrodę nominuję Wszystkim Szyjącym Dobro! Od pierwszych spotkań w gimnazjum w Pielgrzymowicach, po szycie w szkole podstawowej, po Szycie Dobra ze szkołami w całej Polsce i Szycie Dobra z nauczycielami z całej Polski!  To dzięki Wam Polska słyszy o tym, co robicie w Waszych szkołach!  Jestem wzruszona!” – napisała na Facebooku Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017 zaraz po odebraniu tegorocznej Nagrody im Janusza Korczaka. Wśród tegorocznych  laureatów nagrody znaleźli się także m.in. Janina Ochojska, Konrad Ciesiołkiewcz, prof. Jacek Leociak i Fundacja Kosmos dla Dziewczynek.

W czwartek (18 maja) w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” ogłoszono laureatów nagrody wyłonionych z ponad 120 zgłoszeń laureatów drugiej edycji konkursu.

Kryształową statuetką nagrodzono przedstawicieli instytucji działających w duchu korczakowskich wartości, aktywnych w środowiskach lokalnych liderów i osoby publiczne kierujące się troską o dobro najmłodszych. Wszystkich łączy jedno – zgodnie z korczakowskim mottem, nie pozostawiają świata takiego, jakim jest.

Wśród tegorocznych laureatów Nagrody im. Janusza Korczaka znaleźli się:

>> W kategorii dla organizacji i instytucji kierujących się korczakowskimi wartościami: Młodzieżowe Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu, Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, Program Równać Szanse Fundacji Civis Polonus, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. Wyróżniona została m.in. Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR.

>>W kategorii dla osób – lokalnych liderów stosujących korczakowskie idee w praktyce: Jakub Wygnański, Marta Florkiewicz- Borkowska, prof. Mikołaj Spodaryk, Mariusz Kurnyta, Dominik Kuc

>>W kategorii dla osób publicznych działających na rzecz dzieci i młodzieży: Konrad Ciesiołkiewicz, Mirosława Kątna, Anna Maria Wesołowska.

>> Nagrodę specjalną przyznano Janinie Ochojskiej, a nagrodę za badania naukowe prof. Jackowi Leociakowi.

Organizatorem wydarzenia była Uczelnia Korczaka-Akademia Nauk Stosowanych. Laureatki i laureaci Nagrody zostali wybrani przez Kapitułę Konkursową pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss, pedagożki społecznej o uznanym autorytecie, zajmującej się m.in. naukami J.Korczaka.

Celem Nagrody ufundowanej przez Uczelnię Korczaka jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które kierują się wartościami korczakowskimi i wdrażają je w życie, tworzą nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierają podmiotowość i prawa dziecka oraz dbają o ochronę tych praw, wspierają dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach albo tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.

Wszystkim laureatom gratulujemy! Więcej o nagrodzie tutaj

(JK, GN)

Ruszyła druga edycja Nagrody im. Janusza Korczaka. Kandydatów można zgłaszać do 14 kwietnia