Największe uczelnie wyższe ogłosiły wyniki rekrutacji na rok akademicki 2024/25. Oto najpopularniejsze kierunki

Na Uniwersytecie Warszawskim najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski. O miejsce na tym kierunku walczyło 24 osoby. Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej zgłoszeń było na psychologię i prawo. Najwięcej chętnych na miejsce było na japonistyce – 12,61 oraz na kierunku lekarsko – dentystycznym – 11, 61. Nieco mniej popularne na UJ były ekonomia i fizjoterapia. Psychologia, biologia kryminalistyczna i marketing to z kolei trzy kierunki, które cieszyły się największą popularnością na Uniwersytecie Łódzkim. A jak wyniki rekrutacji wyglądają na innych uczelniach?

Wyniki rekrutacji na studia 2024/2025 na ponad 350 uczelniach w Polsce publikowane są online w terminie od 12 lipca 2024 do 31 października 2024 roku.  W przypadku nie wypełnienia limitu miejsc, uczelnie uruchamiają kolejne tury rekrutacji.

Przypomnijmy, że od lat na podium najpopularniejszych kierunków znajdują się informatyka, psychologia i zarządzanie

W roku akademickim 2024/25 po raz pierwszy w wybranych szkołach wyższych pojawiły się takie kierunki jak sztuczna inteligencja, technologie przemysłu 5.0, socjologia cyfrowa, inżynieria druku 3D, energetyka jądrowa czy dyplomacja publiczna.

22 lipca zostały ogłoszone wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. W rekrutacji wzięło udział 30 261 kandydatów, którzy dokonali 56 009 zapisów.

Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski.

W rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych magisterskich Uniwersytet Warszawski przygotował 19 899 miejsc na studiach stacjonarnych i 4 788 na niestacjonarnych.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – przygotował dla kandydatów na stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach. Jak poinformował Dział Rekrutacji na Studia UJ, łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze wyniosła 29 249. Rekordzista zapisał się na osiemnaście kierunków studiów (dwie osoby). Jakie kierunki były najpopularniejsze? Zestawienie poniżej:

Krakowska uczelnia zwraca uwagę, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nowo otworzony kierunek studiów I stopnia – sztuczna inteligencja, na który odnotowano 159 zgłoszeń przy limicie 20 miejsc, co daje 7,95 osoby na jedno miejsce.

Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu najwięcej osób chciało w tym roku studiować psychologię (ponad 2 tysiące osób ), prawo (niemal 1,5 tys. osób) oraz filologię angielską (ponad 1100 osób). Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, największą popularnością także cieszył się kierunek psychologia (około 18 osób z przypisaną opłatą na jedno miejsce), a ponadto kierunek filologia koreańska (około 13 osób na miejsce) oraz kierunek zarządzanie i prawo w biznesie (około 10 osób na miejsce).

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oferty ponad stu kierunków studiów kandydaci i kandydatki najczęściej wybierali kierunek lekarski (tryb stacjonarny), psychologię i prawo. W czołówce znalazły się też weterynaria, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz filologia angielska.

Niemal 30 tysięcy kandydatów starało się o przyjęcie na studia w Uniwersytecie Gdańskim.  Jak wskazują dane rekrutacyjne pod względem liczby osób na miejsce największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie cieszą się: Kryminologia (13,15 os. na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (12,40) i ubiegłoroczna nowość – Japonistyka (10,83).

Nowy kierunek, który pojawił się w tegorocznej ofercie, znalazł się w środku tabeli: Projektowanie gier historycznych: 4,96 os. na miejsce. Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem UG odnotował tradycyjnie na kierunkach Psychologia (1821 zgłoszeń), Prawo (1451) i Ekonomia (1154).

Zakończyła się też rekrutacja na Uniwersytecie Łódzkim na studia stacjonarne I stopnia oraz stacjonarne studia jednolite magisterskie w roku akademickim 2024/25.

Osoby zainteresowane podjęciem nauki mogły w tym roku aplikować na 91 kierunków studiów stacjonarnych, gdzie czeka na nich ponad 7 tysięcy miejsc.  Największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak:  psychologia – 15,14 osób na jedno miejsce, biologia kryminalistyczna – 10,31 osób na jedno miejsce, marketing – 8,97 osób na jedno miejsce , filologia angielska – 8,51 osób na jedno miejsce, Business Management – 8,3 osób na jedno miejsce

 

Uniwersytet Łódzki oferował ponad 7 tysięcy miejsc. Łączna liczba kandydatów, którzy zdecydowali się wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, wyniosła 11392.

W tym roku, niektóre kierunki studiów okazały się wyjątkowo popularne wśród kandydatów. Na czele rankingu najbardziej obleganych kierunków na UŁ znalazła się psychologia, na którą przypadało aż 15,14 osób na jedno miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kierunki takie jak biologia kryminalistyczna, marketing, filologia angielska oraz Business Management,

Uniwersytet w Białymstoku przygotował dla tegorocznych maturzystów niemal 2350 miejsc. Mogli wybierać spośród 33 kierunków, a na kierunku filologia – spośród kilku modułów specjalizacyjnych (filologie obce).

Rekordowym zainteresowaniem cieszyło się prawo (575 chętnych), filologia angielska (455 zgłoszenia) oraz kryminologia (370 zarejestrowanych). Ponad 355 kandydatów zapisało się na ekonomię.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce – blisko 15 – zarejestrowało się na kryminologii. Na filologii angielskiej z językiem hiszpańskim o jedno miejsce rywalizuje ponad 8 osób, natomiast na administracji – ponad 7.

Spośród tegorocznych nowości największym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – na ten kierunek zarejestrowało się 112 kandydatów.

Wśród najpopularniejszych kierunków pod względem liczby zgłoszeń na Politechnice Warszawskiej znalazły się: budownictwo (1199 aplikacji), informatyka (1159 aplikacji), cyberbezpieczeństwo (1144 aplikacje), zarządzanie (1065 aplikacji), informatyka stosowana (915 aplikacji).

A najpopularniejsze kierunki pod względem liczby aplikacji na jedno miejsce to  cyberbezpieczeństwo (19,1 aplikacji na miejsce) oraz mechanika i projektowanie maszyn (13,8 aplikacji na miejsce) i matematyka i analiza danych (11,9 aplikacji na miejsce).

(GN)

Ruszyła rekrutacja na studia 2024/25. Nawet 30 kandydatów na miejsce. Wśród nowych kierunków m.in. sztuczna inteligencja i energetyka jądrowa

W Polsce studiują głównie kobiety