Ruszyła rekrutacja na studia 2024/25. Nawet 30 kandydatów na miejsce. Wśród nowych kierunków m.in. sztuczna inteligencja i energetyka jądrowa

Wraz z początkiem czerwca na największych uczelniach ruszyła rekrutacja na studia 2024/25. Tegoroczni maturzyści wyniki egzaminów poznają 9 lipca i wówczas będą mogli wprowadzić je do systemów internetowej rekrutacji studenta. W zależności od poszczególnych uczelni, terminy zapisów na studia różnią się od siebie. Od lat do najbardziej obleganych kierunków należą informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo. W roku akademickim 2024/25 po raz pierwszy w wybranych szkołach wyższych pojawi się sztuczna inteligencja, technologie przemysłu 5.0, socjologia cyfrowa, inżynieria druku 3D, energetyka jądrowa czy dyplomacja publiczna.

Choć wyniki tegorocznych matur będą znane dopiero 9 lipca, to rekrutacje na wielu polskich uczelniach rozpoczynają się wraz z początkiem czerwca. Na przykład na dwóch czołowych polskich uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim – można się rejestrować na studia odpowiednio od 6 czerwca i 4 czerwca.

Pierwszy raz studia na energetyce jądrowej, europejskich studiach ukrainistycznych, edukacji alternatywnej z animacją społeczno-kulturalną, Adult Education and Developmental Activities Design, sztuce pisania, Business and Management, rachunkowości i controllingu będą mogli rozpocząć kandydaci zainteresowani kształceniem na Uniwersytecie Warszawskim.

Sztuczna inteligencja to nowość w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na kierunek zaprasza maturzystów Wydział Matematyki i Informatyki. Studenci poznają biegle programowanie w języku Python, budowanie sieci neuronowych w środowisku PyTorch, przetwarzanie obrazów i języka naturalnego za pomocą głębokich sieci neuronowych i wiele innych zagadnień przydatnych w pracy specjalisty AI.

Politechnika Gdańska kieruje swoją ofertę do inżynierów przyszłości. Studia na kierunku technologie przemysłu 5.0 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie gospodarki wynikające z czwartej i piątej rewolucji przemysłowej. Absolwenci studiów będą nowoczesnym inżynierami wykorzystującymi narzędzia sztucznej inteligencji, projektującymi innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, specjalistami w dziedzinie technologii przemysłowych.

Według statystyk Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2023 roku w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków według ogólnej liczby kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie na uczelniach nadzorowanych przez MEN znalazły się: Informatyka – 43 607 Psychologia – 42 267 Zarządzanie – 33 739 Kierunek lekarski – 32 264 Prawo – 23 657 Ekonomia – 18 026 Finanse i rachunkowość – 13 251 Fizjoterapia – 13 240 Filologia angielska – 13 086 Pielęgniarstwo – 12 302

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce na polskich uczelniach średnio odnotowano na kierunkach: Informatyka społeczna – 30,4 Koreanistyka – 30,1 Zielone technologie – 28,4 Orientalistyka-koreanistyka – 19,9 Informatyka i systemy inteligentne – 18

Wyniki rekrutacji na studia 2024/2025 na ponad 350 uczelniach w Polsce opublikowane zostaną online w terminie od 12 lipca 2024 do 31 października 2024 roku.  W przypadku nie wypełnienia limitu miejsc, uczelnie uruchamiają kolejne tury rekrutacji.

(GN)

Wyniki tegorocznej rekrutacji na studia. Wśród najbardziej obleganych kierunków m.in. koreanistyka

MEiN: Wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023. Najpopularniejsza informatyka i psychologia

Największe uniwersytety ogłosiły wstępne wyniki rekrutacji. 28 osób na jedno miejsce na koreanistyce