Największe uniwersytety ogłosiły wyniki rekrutacji na studia. Oto najpopularniejsze kierunki

Wielu tegorocznych maturzystów poznało już wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Zaliczają się do nich m.in. kandydaci ubiegający się o miejsca na kierunkach proponowanych przez największe polskie uniwersytety. Na jakie kierunki studiów było najwięcej chętnych?

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej zapisów było na następujące kierunki: psychologia – 3 tys. rejestracji; zarządzanie (2,8 tys.); ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2,6 tys.); filologia angielska (English Studies) – 2,2 tys.; zarządzanie finansami i rachunkowość (2 tys.) oraz prawo (2 tys.).

Z kolei najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: inżynieria nanostruktur (26 osób na miejsce) oraz orientalistycznych: japonistyce (18 osób na miejsce) oraz sinologii (17 osób na miejsce). Popularne były też filologia angielska (English Studies) i sztuka pisania.

W przypadku niewykorzystania limitu miejsc w I turze rekrutacji na danym kierunku może zostać przeprowadzona II tura rekrutacji. Druga tura rekrutacji na UW rozpocznie się 10 sierpnia i potrwa do 13 września.

Także na Uniwersytecie Jagiellońskim największą popularnością pod względem liczby kandydatów cieszyły się kierunki, na które od lat jest największe zainteresowanie: psychologia (1917 osób), prawo (1820) oraz psychologia, którą oferuje Wydział Filozoficzny (1396). Kolejne najbardziej popularne studia to kierunek lekarski (1146) czy filologia angielska (1141).

Największą liczbą kandydatów na jedno miejsce na UJ cieszyły się te same kierunki, co w zeszłym roku: filologia orientalna – japonistyka (17,18 osób na miejsce), ekonomia (16,28) oraz studia nad Koreą (15,4), finanse, bankowość, ubezpieczenia (14,15) oraz studia nad Japonią (13,27)

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu największym zainteresowaniem cieszyły się: psychologia (ponad 2 tys.), prawo (ponad 1,5 tys.) i filologia angielska (ponad 1,3 tys.). Natomiast pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były to: filologia koreańska (ponad 20 osób na miejsce), psychologia (ponad 17,31) oraz zarządzanie i prawo w biznesie (ponad 14).

Jak podał Uniwersytet Wrocławski największą popularnością na tej uczelni cieszyła się w tym roku psychologia, która miała aż 3280 rejestracji w systemie, co oznacza, że o jedno miejsce na tym kierunku walczyły aż 32 osoby. Również 32 kandydatów na jedno miejsce przypadło na koreanistykę.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jak co roku, największą popularnością cieszył się kierunek lekarski – zarejestrowało się na niego 3748 osób. Dalsze miejsca w rankingu najbardziej popularnych kierunków zajęły prawo (957 kandydatów), psychologia (894), weterynaria (634), filologia angielska (563), fizjoterapia (473), finanse i rachunkowość (440), zarządzanie (416), farmacja (404) i ekonomia (330). Od lat drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była farmacja. W tym roku wyprzedziła ją fizjoterapia – napisano na stronie uczelni.

Najbardziej oblegane były następujące kierunki: lekarski (ponad 18 osób na jedno miejsce), filologia angielska (ponad 10), psychologia (prawie 10), japonistyka (ponad 9), weterynaria (prawie 9), informatyka (ponad 6), komunikacja i psychologia w biznesie (ponad 5), kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (ponad 5), biotechnologia medyczna (ponad 5) i logistyka (ponad 4).

Najbardziej oblegane kierunki na Uniwersytecie Gdańskim to informatyka, kryminologia, filologia angielska i psychologia.

(JK, GN)

Najnowsze dane ELA. Nadal najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych

OPI PIB zbada zapotrzebowanie na kształcenie na kierunkach nauczycielskich

Mimo pandemii i zmian w maturach uczelnie wyższe nie zamierzają obniżać wymagań na studia