Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza będą lekturą Narodowego Czytania 2022. Finał organizowanej pod egidą prezydenta RP Andrzeja Dudy akcji zaplanowano w sobotę 3 września.

Wybór akurat tego dzieła wielkiego polskiego wieszcza nie jest przypadkowy. „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury” – napisał prezydent RP w liście opublikowanym z okazji inauguracji akcji.

I dalej: „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.

Andrzej Duda jest przekonany, że lektura „Ballad i romansów” „na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”.

„Ballady i romanse” wydano w czerwcu 1822 r. w Wilnie jako główną część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz pisał swoje wiersze w latach 1819-1821 i są one początkiem epoki romantyzmu w polskiej literaturze. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego właśnie jako upamiętnienie tego wydarzenia.

Narodowe Czytanie organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta RP od 2012 roku i jest jedną z akcji promujących czytelnictwo w Polsce. Narodowe Czytanie zainicjowano lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku bohaterem akcji były dzieła Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalka” Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” za nami. Prezydent zapowiedział już lekturę na 2022 rok

W 2016 roku podczas Narodowego Czytania przypomniano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 roku – nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, w 2020 r. – „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w 2021 r. – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Więcej na ten temat – TUTAJ.

(PS, GN)