Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo są wśród nas. Warto też przypomnieć sobie >>Moralność pani Dulskiej<< aby zrobić rachunek sumienia – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając 10. Narodowe Czytanie.Pierwsza dama dodała, że wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada setna rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej. Wiadomo już, że przyszłoroczną lekturą akcji będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W sobotnie południe, w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainaugurowała dziesiątą edycję akcji Narodowe Czytanie. Tym razem wybrano lekturę, która – jak tłumaczył prezydent – zachowuje aktualność, ponieważ opowiada o negatywnych cechach ludzkiej natury.
– To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – mówił prezydent. Dodał, że Gabriela Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej. – Wiele rzeczy, które robi są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo – powiedział Andrzej Duda.
#NarodoweCzytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Ogrodzie Saskim 📖 pic.twitter.com/iZqvHDVp9N
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 5, 2021
Zdaniem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy duże zainteresowanie tragikomedią przed wojną było spowodowane między innymi jej komizmem i gorzką ironią. – W ten sposób Zapolska obnażała moralność ówczesnego mieszczaństwa – stwierdziła.
Pierwsza dama dodała, że wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada setna rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej.
🎥 Minister @CzarnekP: – Serdecznie zachęcam do włączenia się do akcji #NarodoweCzytanie, organizowanej w wielu miejscach w całej Polsce. To wspaniała okazja promująca czytelnictwo, pokazująca jak ważne i piękne jest czytanie książek. 📚 pic.twitter.com/oaSEvl9urM
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 3, 2021
Na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpiło kilkanaścioro aktorów i aktorek. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się trzy aktorki – Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska.
Prezydent ogłosił, że za rok lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wyjaśnił, że „będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania” i dodał, że „jest to symboliczny początek polskiego romantyzmu”.
(JK, GN)
Fot: Grzegorz Jakubowski/KPRP