Nasz patronat. 17. edycja Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Zgłoszenia do 24 bm.

Tylko do 24 września można zgłaszać kandydatki i kandydatów w 17. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej. Nagroda trafia do nauczycieli i nauczycielek oraz osób pracujących w szkole z dziećmi lub młodzieżą, dla których praca wychowawcza jest pasją.

Nagroda „Za naprawianie świata” nawiązuje do swojej patronki – Ireny Sendlerowej – i jej postawy szacunku dla każdego człowieka oraz budowania więzi między ludźmi. Szczególne miejsce ma tu również pamięć o tych, którym pomagała sama Irena Sendler – społeczności żydowskiej  oraz tematyka Zagłady.

Misją nagrody jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy z młodzieżą starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także aktywnego zaangażowania na rzecz tych wartości.

Nagroda trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, otwartości oraz poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku; od tego czasu każdego roku kapituła konkursu wybiera kolejnych laureatów oraz laureatki.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczycielki i nauczyciele mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Zgłoszenia w tej edycji przyjmowane są do 24 września 2023 roku pod tym linkiem.

Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze 10 osób nominowanych, a spośród nich laureata lub laureatkę. Otrzyma on/ona nagrodę główną w wysokości 15 000 zł, resztę osób nominowanych uznaje się za wyróżnionych.

Harmonogram Nagrody

1 czerwca – 24 września 2023 roku – przyjmowanie zgłoszeń oraz rejestracji kandydatek i kandydatów

25 września -12 października 2023 roku – przegląd zgłoszeń i wyłonienie osób nominowanych

25 listopada 2023 roku – uroczysta gala Nagrody i ogłoszenie tegorocznego laureata lub laureatki

Organizatorem wydarzenia jest fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Więcej informacji znajduje się na stronie Nagrody tutaj

(GN)

Fot: Fot. Tomasz Kwiręg – laureatka z roku 2021 roku – Marta Florkiewicz-Borkowska – wraz z wyróżnionymi, Kapitułą Nagrody oraz prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jędrzejem Witkowskim

Nauczyciel Roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska z Nagrodą im. Sendlerowej!