Nauczyciel Roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska z Nagrodą im. Sendlerowej!

Nauczyciel Roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska została dziś wyróżniona Nagrodą im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”. Serdecznie gratulujemy!

Marta Florkiewicz-Borkowska jest nauczycielką języka niemieckiego i zajęć rozwijających kreatywność w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Realizuje tam projekty społeczne, charytatywne, arteterapeutyczne i algorytmiczne. Jest autorką cyklu rozwojowego z elementami arteterapii „Jesteś Ważna” – pomaga dziewczynom uwierzyć w siebie oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości.

Oto owoce pracy Marty Florkiewicz-Borkowskiej i jej uczniów z Pielgrzymowic. Wyjątkowa wystawa poduszkostworów

Pani Marta od 8 lat szyje przytulanki „Pożeracze Smutków”, przekazując je m.in. dzieciom na oddziałach onkologicznych, angażując w to pielgrzymowicką młodzież, lokalną społeczność, a obecnie również ponad 100 szkół w całej Polsce.

– Ja naprawdę wierzę, że poprzez to, że tyle szkół się zaangażowało, że postanowili wziąć igłę i nitkę do ręki, można coś zmienić. Pozdrawiam ponad 100 szkół, nauczycieli i nauczycielki, którzy angażują całe szkoły, grupy projektowe do tego, żeby szyć. Bo tak naprawdę nie szyjemy tylko z filcu i polaru, ale szyjemy naszą społeczność, nasze relacje, budujemy coś na nowo razem – powiedziała laureatka.

Trwa licytacja „pożeraczy smutków” uszytych przez dzieci z Pielgrzymowic. Zebrane środki trafią na szczytny cel

Celem nagrody jest upamiętnienie Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Przyznający nagrodę chcę wspierać nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: tolerancją, szacunkiem wobec odmienności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali wybrani osobiście przez Sendlerową. Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej. Więcej informacji: https://sendler.ceo.org.pl/

(PS, GN)

Jaka będzie polska szkoła „po”… Marta Florkiewicz-Borkowska: Razem przebijemy beton

Nauczycielka Roku 2017 wśród Polek – “buntowniczek” na kartach nowej książki Sylwii Chutnik

Poradnik Marty Florkiewicz-Borkowskiej. 10 ważnych zasad w nauczaniu online

„Będziemy szyć polarowe poduszkostwory”. M. Florkiewicz-Borkowska mówi nam nie tylko o nauczaniu poza schematem