Poradnik Marty Florkiewicz-Borkowskiej. 10 ważnych zasad w nauczaniu online

„Jak będzie wyglądało nauczanie w najbliższych miesiącach? Będzie stacjonarne, mieszane czy zdalne? (…) Bez względu na to, czy stacjonarnie, czy zdalnie – ważne, abyśmy byli przygotowani na oba warianty. Szkoła zmienia się na naszych oczach, w zaskakująco szybkim tempie szczególnie w obszarze nowych technologii. Nie możemy udawać, że tego nie widzimy” – pisze Marta Florkiewicz Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, w poradniku opublikowanym na stronie Librusa. „Aby nauczanie online odniosło sukces, nauczyciele i dyrektorzy szkół muszą być świadomi metodyki i narzędzi, które są niezbędne do efektywnego nauczania uczniów” – podkreśla.

„To, że można uczyć zdalnie już wiemy, bo doświadczaliśmy tego przez ostatnie miesiące. Nie do końca jednak wszyscy zrozumieliśmy sens nauczania online i fakt, że nie da się lekcji offline przenieść do online w skali 1:1. Również rola nauczyciela w przestrzeni wirtualnej jest inna – oparta na towarzyszeniu, wspieraniu, byciu przewodnikiem, tworzeniu angażujących aktywności oraz motywowaniu uczniów do nauki (…)” – czytamy.

Marta Florkiewicz-Borkowska wymienia 10 najważniejszych zasad, które pozwolą nauczycielom stworzyć środowisko do nauki online:

>> Poznaj możliwości technologiczne swoich uczniów oraz zasoby, jakimi dysponują (sprzęt, Internet, możliwości lokalowe, sytuacja rodzinna)

>> Wyznacz wspólną przestrzeń uczenia się

>> Zadbaj o sposoby komunikacji z uczniami

>> Zadbaj o komunikację z rodzicami

>>Buduj społeczność i dbaj o atmosferę

>>Wprowadź synchroniczne i asynchroniczne sposoby nauczania

>>Zreformuj swoje sposoby oceniania

>> Pamiętaj o uzyskaniu informacji zwrotnej od uczniów i dziel się doświadczeniem i refleksjami

>> Dbaj o siebie i daj sobie czas

Omówienie wszystkich zasad zdalnego nauczania według FloBo można znaleźć tutaj

 (JK, GN)

Jaka będzie polska szkoła „po”… Marta Florkiewicz-Borkowska: Razem przebijemy beton

„Będziemy szyć polarowe poduszkostwory”. M. Florkiewicz-Borkowska mówi nam nie tylko o nauczaniu poza schematem