Oto owoce pracy Marty Florkiewicz-Borkowskiej i jej uczniów z Pielgrzymowic. Wyjątkowa wystawa poduszkostworów

Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, Nauczyciel Roku 2017, pokazała w mediach społecznościowych wyjątkową wystawę „pożeraczy smutków”, czyli maskotek które w ramach projektu grantowego szyją jej uczniowie i uczennice na akcje charytatywne.

W sieci obejrzeć można „małe pożeracze smutków”, „poduszkowe pożeracze smutków”, i „pożeraczy smutków- gigantów”. O tej nietypowej akcji Marta Florkiewicz – Borkowska opowiadała w jednym z wywiadów dla Głosu. Tłumaczyła, że pierwszy raz projekt „Pożeracze Smutków” przeprowadziła z gimnazjalistami jeszcze przed „deformą”.

„W listopadzie (2019 roku – przyp. red) kolejny raz udało mi się pozyskać grant z programu Edukacja Inspiracja i będziemy z chętnymi uczniami klas siódmych i ósmych szyć polarowe poduszkostwory, czyli właśnie pożeracze smutków. Komu je przekażemy? To się dopiero okaże. Zdecydujemy o tym wspólnie z uczniami. Po drodze pewnie wydarzy się jeszcze kilka innych projektów, bo już się przyzwyczaiłam, że czasem wiele rzeczy dzieje się poza ustalonym planem. Ale to właśnie lubię w mojej pracy. Ten element zaskoczenia, flow, pojawiające się nagle możliwości i szanse” – opowiadała.

„Gdybym nie mogła wychodzić poza te schematy, musiałabym zrezygnować z pracy w szkole. Staram się nie nudzić na swoich lekcjach, a co za tym idzie ‒ staram się, żeby moi uczniowie też się na nich nie nudzili. Nie zawsze mi to wychodzi, bo jestem tylko człowiekiem i czasem nie mam siły na przygotowywanie czegoś specjalnego. Dlatego >>normalne<< lekcje też niekiedy prowadzę – wyjawiła.

Trzeba przyznać, że „Pożeracze Smutków” robią wrażenie.

(JK, GN)

Fot: Marta Florkiewicz-Borkowska

„Będziemy szyć polarowe poduszkostwory”. M. Florkiewicz-Borkowska mówi nam nie tylko o nauczaniu poza schematem

Jaka będzie polska szkoła „po”… Marta Florkiewicz-Borkowska: Razem przebijemy beton

“Bądźmy dla siebie dobrzy”. “Nadzieja nie umiera nigdy”. Nauczyciele Roku nagrali piękny film z ważnym przesłaniem