Nasz patronat: 24 września br. XIX Dzień Związkowca oraz jubileusz 100–lecia polskich szkół i 100-lecia ZNP na Górnym Śląsku

Uroczystości związane z XIX Dniem Związkowca w br. odbędą się 24 września 2022 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tegoroczne obchody splatają się z Jubileuszami 100–lecia polskich szkół i 100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego na Górnym Śląsku (po powrocie do Macierzy).

Pierwsze struktury Związku Nauczycielstwa Polskiego na Górnym Śląsku powstały w 1922 r. (w innych częściach obecnego Okręgu Śląskiego ZNP, obejmującego swym zasięgiem całe województwo śląskie, struktury związkowe działały już wcześniej).

Założycielem i pierwszym Prezesem Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego na Górnym Śląsku był Jan Mangold.

9 września 2022 r. delegacja Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w składzie: Jadwiga Aleksandra Rezler, Aneta Mastalerz, Mirosław Kozik i Jerzy Szmajda, odbyła podróż do Lubartowa w województwie lubelskim, aby złożyć hołd Prezesowi Mangoldowi za wszystkie działania na rzecz polskiej szkoły, nauczycieli i Związku Nauczycielstwa Polskiego, za działania w okresie pokoju i wojny.

Życiorys Jana Mangolda znajduje się na stronie Urzędu Miasta w Lubartowie tutaj.

Jak poinformowała poinformowała Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP Zarząd Okręgu planuje złożenie kwiatów i zapalenie zniczy również na grobach pozostałych Prezesów.

„Zwracam się do Koleżanek i Kolegów Prezesów Oddziałów ZNP z następującą prośbą: jeśli Wasz Oddział posiada kronikę / kroniki sprzed 100, 90, 80 …, lat, bardzo proszę o umożliwienie skopiowania tych historycznych stron, aby można je było wyeksponować tworząc wystawę kart z kronik ZNP”  – napisała prezes Rezler w specjalnym liście.

Z okazji ww. Jubileuszy został przygotowany specjalny numer „Ogniskowca”. „Znajdują się w nim bardzo wartościowe materiały – w tym informacje o prezesach Okręgu Śląskiego oraz tworzących go Okręgów: Katowickiego, Bielskiego i Częstochowskiego (…)” – rekomenduje prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Patronat honorowy nad obchodami objęli prezes ZNP Sławomir Broniarz, marszałek województwa śląskiego – Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Patronat medialny: Głos Nauczycielski i Ogniskowiec.

Więcej informacji na temat planowanych uroczystości można znaleźć na stronie Okręgu Śląskiego ZNP tutaj.

(GN)

Fot: ZNP Okręg Śląski/Facebook

XVIII Dzień Związkowca. Śląsk celebruje wspólnotę związkową

W sobotę w Pawłowicach na Śląsku odbędzie się XVIII Dzień Związkowca Okręgu Śląskiego ZNP