Nasz patronat. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? 3 czerwca kolejna edycja Digital Youth Forum

Już 3 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz online odbędzie się 7 edycja Digital Youth Forum. – Impreza jest adresowana do młodzieży, do klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do szkół ponadpodstawowych, ale także do nauczycieli, bo to oni rejestrują klasy na DYF. Przekaz jest jednak skierowany głównie do młodych osób i jest to przekaz który ma się głównie skupiać na pozytywnych aspektach wykorzystywania Internetu i bezpiecznym korzystaniu z niego – mówi  Maciej Kępka, koordynator DYF Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Z Maciejem Kępką, koordynatorem Digital Youth Forum Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, rozmawia Jarosław Karpiński

Już 3 czerwca br. odbędzie się siódma edycja Digital Youth Forum – wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. Do kogo adresowana jest ta impreza?

– Impreza jest adresowana do młodzieży, do klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do szkół ponadpodstawowych, ale także do nauczycieli, bo to oni rejestrują klasy na DYF. Przekaz jest jednak skierowany głównie do młodych osób i jest to przekaz który ma się głównie skupiać na pozytywnych aspektach wykorzystywania Internetu i bezpiecznym korzystaniu z niego. Choć oczywiście nie tylko.

Jest to nasza propozycja pozytywnej profilaktyki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na użytkowników internetu czyhają różnego rodzaju zagrożenia i staramy się im przeciwdziałać jako Fundacja. Natomiast wiemy też, że dobrym sposobem na profilaktykę jest pokazywanie alternatywy, tego co jest dobrego w internecie, np. konkretnych narzędzi jakie młodzież może wykorzystywać.

Nie zapomnieliście także o uczniach – uchodźcach z Ukrainy.

– Tak. Podczas DYF wystąpi m.in. Kira Sukhoboichenko, która pochodzi z Krymu i zainicjowała Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków, jest pomysłodawczynią Międzynarodowego Dnia Plecaka i razem z koleżankami realizują akcję „Nastolatki Nastolatkom”. Kira opowie o swoim autorskim projekcie, wspomnianym już Międzynarodowym Ruchu Latających Plecaczków, który zachęca uczniów do opowiadania o swoich pomysłach, aby każdy odkrył swój potencjał. Opowie też o tym jak polskie nastolatki wspierają dzieci i młodzież, które uciekają przed wojną z Ukrainy.

Będziemy też całe wydarzenie tłumaczyć na język ukraiński, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że w polskich szkołach uczy się dużo dzieci i młodzieży z Ukrainy. Będzie więc możliwość wysłuchania wystąpień podczas DYF w wersji ukraińskiej. Jesteśmy również otwarci na udział w naszym wydarzeniu szkół ukraińskich. Mamy stronę w wersji ukraińskiej, można się rejestrować w tym języku i są już pierwsze klasy z Ukrainy, które to zrobiły. Poprosiliśmy też naszych ukraińskich partnerów, by promowali to wydarzenie u siebie.

Wiadomo, że impreza będzie się odbywać w formule hybrydowej. Jak nauczyciele mogą zgłaszać klasy do udziału w nim?

– Na stronie DYF znajduje się formularz rejestracyjny, który wypełnia nauczyciel. My zachęcamy do tego, żeby każda klasa rejestrowała się osobno. Część uczestników weźmie udział w DYF stacjonarnie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie mamy dla nich 360 miejsc. Klasy, które zarejestrowały się odpowiednio wcześnie, otrzymały od nas zaproszenia do udziału w imprezie na miejscu.

Pozostali uczestnicy będą mogli śledzić wydarzenie za pomocą streamingu, który będzie się odbywał na stronie DYF. Nie będzie żadnego hasła, więc tak naprawdę każdy będzie mógł śledzić imprezę. Zachęcamy nauczycieli i młodzież, by transmisje oglądali wspólnie w klasach. W taki sposób odbywało się to także w czasie pandemii, gdy nie mogliśmy zapraszać gości na miejsce. Będzie też tłumaczenie na język migowy.

Czy najnowsza edycja DYT będzie się jeszcze czymś różniła od poprzednich?

– Za każdym razem staramy się zapraszać nowych prelegentów i poruszać nowe, ciekawe tematy. W tym roku będziemy też mówili o bardzo praktycznych kwestiach, czyli np. jak profesjonalnie nagrywać kamerą w smartfonie, będzie o tym mówił operator filmowy. Będziemy też opowiadać o nowych i ciekawych projektach młodzieżowych, ekologicznych czy dotyczących porad jak skutecznie dbać o swój dobrostan psychiczny.

Nie mamy jednego hasła, które opisywałoby tegoroczną edycję DYF, natomiast zawsze Forum definiujemy za pomocą trzech słów kluczy, którymi są kreatywność, technologie i bezpieczeństwo.

Czego mogą się jeszcze spodziewać uczestnicy DYF?

– Mamy pomysły na to żeby nie tylko uczestnicy na miejscu, ale także osoby oglądające Forum mogły się czynnie angażować i wziąć np. udział w konkursach na żywo. Na pewno będą ciekawe nagrody. Formuła wydarzenia będzie interaktywna. Zachęcamy do udziału.

Dziękuję za rozmowę.

>> Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://digitalyouth.pl/ oraz na FB FDDS – tutaj

>> Jednym z patronów medialnych siódmej edycji Digital Youth Forum jest Głos Nauczycielski

Patronat Głosu. Digital Youth Forum 2021 już za nami