12 kwietnia 2025 roku w Kołobrzegu, Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała 32. Akcję Sprzątanie świata – Polska, największą inicjatywę na rzecz nieśmiecenia w naturze w kraju, której finał odbędzie się jak co roku w trzeci weekend września. „Tym razem wyruszymy posprzątać naturę z zalegających w niej odpadów pod hasłem >>W Naturę z Kulturą<<. Niezwykły plakat obrazujący tegoroczną myśl przewodnią po raz kolejny stworzył i podarował Fundacji Nasza Ziemia Andrzej Pągowski” – informują organizatorzy. Głos Nauczycielski kolejny raz roztacza patronat medialny nad akcją.
26 maja w Dniu Matki miała miejsce premiera plakatu Andrzeja Pagowskiego, który w satyryczny sposób spersonifikował dzika jako wytwornego eleganta znającego zasady leśnego savoir-vivre’u.
„Dzik jest majestatyczny, dystyngowany i bardzo elegancki. Przywdział garnitur i kamizelę. Do białej koszuli wiąże liliowy krawat, w połę marynarki wkłada zieloną poszetkę. Aparycja dzika bije nas po oczach. Nic dziwnego bowiem strój zwierzęcia chociaż niezwykle uroczysty, jest tak samo niewłaściwy w lesie jak… śmieci, które w tym lesie zostawiamy. Co więcej, ubiór dzika jest ludzki, bo przecież ludzkie są wszystkie śmieci porzucone na łonie natury. Andrzej Pągowski w sylwetce zwierzęcia sportretował nas. W krzywym zwierciadle plakatu odbija się każdy, kto nie dba o czystą naturę, któremu po prostu brak kultury, by w lesie, na plaży, czy nad wodą zachować się poprawnie” – czytamy.
Do obowiązującego w tym roku hasła kampanii „W Naturę z Kulturą” Andrzej Pągowski dodał wyrazisty slogan „Dzik nie świni w lesie. A Ty?”. Artysta zastosował grę słów opartą na potocznym znaczeniu wyrażenia „świnić” – brudzić, bałaganić, a nawet bardziej dosadnie – „robić chlew”.
„Osobiście nie mamy nic do świń i wiemy, że to zwierzęta wielce inteligentne i czyste. Przyjmijmy zatem, że świnienie jest czynnością ludzką, nie świńską. Bo kto inny zostawia śmieci w lesie jak nie człowiek? Zatem uczciwej odpowiedzi na pytanie zadane przez Andrzeja Pągowskiego powinien udzielić sobie każdy, kto wybiera się na odpoczynek w naturze” – tłumaczą przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia
Przypominają, że doświadczenia poprzednich Akcji pokazały nam, że większość śmieci pozostawionych w naturze jest efektem nieprzemyślanej rekreacji człowieka.
„Śmiecimy podczas wycieczek, weekendowych wypadów za miasto, pikników, wędrówek i – co najgorsze – nie sprzątamy po sobie! Do lasów, parków czy na plaże zabieramy dużo. Często wielokrotnie opakowanych produktów, jednorazowych naczyń i sztućców. Rzeczy, które po użyciu zwykle nie mają innego przeznaczenia i szybko stają się śmieciami. Niepotrzebne, zapomniane, porwane przez wiatr albo porzucane z premedytacją lądują wśród drzew, na polanach, w jeziorach czy rzekach. Wielokrotnie jest to efekt lenistwa, bezmyślności czy chuligaństwa. Świadczy o tym chociażby ponad pół miliona kilogramów śmieci zebranych przez uczestników ubiegłorocznej Akcji. A przecież o tym, że śmieci nie wolno porzucać w przyrodzie wiemy chyba wszyscy?” – pytają retorycznie.
„Tegoroczne dzieło Andrzeja Pągowskiego to jedyna w swoim rodzaju wizja tego, jak my – ludzie powinniśmy zachowywać się na łonie natury. Niech więc obraz >>Eleganckiego Dzika<<, który nie świni w lesie, będzie dla nas wszystkich przestrogą a zarazem inspiracją. Przestrogą dla tych, którzy zamierzają w naturze zachowywać się niekulturalnie. Miejcie się na baczności! Dzik jest dziki i bywa bardzo zły, kiedy spotyka się ze śmiecącym chuligaństwem. Ufamy też, że plakat zasłynie swoim wyjątkowym przesłaniem i stanie się inspiracją, a dobre maniery i szacunek do czystej przyrody wejdą nam w krew, w naszą ludzką naturę” – podkreślają organizatorzy akacji.
Współautorką koncepcji artystycznej tegorocznego plakatu jest Magdalena Błażków – graficzka ze studia Kreacja Pro Andrzej Pągowski.
Finał Akcji odbędzie się tradycyjnie w trzeci weekend września (19-21 września 2025), tym razem w Toruniu.
Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do rejestrowania swoich akcji terenowych na stronie: http://www.sprzatanieswiata.pl/
(GN)
Grzegorz Mikosza: Szkoły pozostaną głównym motorem naszej akcji. Sprzątanie świata łączy ludzi!