Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie rozpoczęło obchody jubileuszu 140-lecia szkoły. W czwartek 14 września odbędzie się uroczysty przemarsz wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości z orkiestrą wojskową na ul. Krupniczą do Audytorium Maximum UJ, gdzie odbędzie się gala jubileuszowa. Głos Nauczycielski objął patronat nad obchodami. Gratulujemy Jubileuszu!
Społeczność dzisiejszego II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie uznaje datę 3 listopada 1883 r. za oficjalny początek istnienia szkoły, która na przestrzeni lat wpisała się w historię miasta i kraju, kształcąc wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury i sportu.
Jak przypomina II LO, 3 listopada 1883 roku, w dwusetną rocznicę zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, powołano do życia Gimnazjum, które miało nosić miano tego władcy. Nowe gimnazjum dość szybko zaczęło się rozwijać. W 1897 roku szkoła otrzymała na swoją działalność gmach przy ulicy Sobieskiego, w którym do dziś funkcjonuje.
W ramach jubileuszu w czwartek odbyła się msza Święta w Katedrze na Wawelu, a następnie ślubowanie uczniów klas I. Zaplanowano też uformowanie pochodu i przemarsz Traktem Królewskim na płytę Rynku Głównego oraz złożenie kwiatów w krypcie pod Krzyżem Katyńskim, przy Tablicy Pamiątkowej wyjścia Sobieskiego na Wiedeń na fasadzie Kościoła Mariackiego i uroczysty przemarsz wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości z orkiestrą wojskową na ul. Krupniczą do Audytorium Maximum.
Wydarzenie uświetni też uroczysty koncert pod hasłem „Sobieszczacy i Przyjaciele” z udziałem Absolwentów w Audytorium Maximum oraz sesja naukowa w auli II LO związana z poświęceniem tablicy ks. Włodzimierza Szembeka oraz wykłady Władysława Szeląga (Towarzystwo Historyczne im. Szembeków), dr. Marcina Spórny oraz dr Anny Czocher (IPN).
Z okazji 140-lecia istnienia szkoły została wydana publikacja, na którą składają się wspomnienia absolwentów II LO.
Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda w latach 1987–91 był uczniem klasy humanistycznej II LO w Krakowie, a pierwsza dama Agata Kornhauder-Duda od października 1998 r. do 2015 roku pracowała tam jako nauczycielka języka niemieckiego.
Więcej informacji o Jubileuszu II LO na stronie liceum tutaj
(GN)
Tak szkoły radzą sobie z tzw. podwójnym rocznikiem. Liceum w Krakowie zamierza wynająć… mieszkanie