W sobotę, 25 listopada, w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się uroczysta gala przyznania Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Tegorocznym laureatem, wyróżnionym z grona jedenastu nominowanych, został Jakub Mączyński, nauczyciel języka angielskiego oraz Rzecznik Praw Ucznia w I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Nagroda podkreśla jego wkład w rozwijanie wrażliwości społecznej i budowanie bezpiecznego, otwartego na różnorodność świata dla dzieci i młodzieży. Gratulujemy!
Jakub Mączyński to nauczyciel języka angielskiego oraz Rzecznik Praw Ucznia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. „Twierdzi, że tematy jego lekcji pisze samo życie. Osobistym zaangażowaniem w bieżące wydarzenia, zaraża społeczność szkolną – w bezpośrednią pomoc uchodźcom z granicy polsko-białoruskiej, ukraińskim czy pomoc seniorom. W oficjalnej funkcji rzecznika zobaczył szansę na zaproszenie uczniów i uczennic do rozmowy, do współtworzenia szkoły bezpiecznej dla osób o różnej tożsamości, szkoły, która nie wyklucza” – czytamy na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej
CEO od 16 lat nagradza nauczycielki i nauczycieli z całej Polski, dla których praca wychowawcza jest pasją. Takim wyróżnieniem jest nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku Kapituła konkursu wybiera nominowanych, a z ich grona laureatkę lub laureata. Misją nagrody o wartości 15 tys. zł. jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.
Jakub Mączynski mówił m.in. podczas uroczystej gali w Sejnach o czułej stronie edukacji i o tym, że pomaganie nie jest romantyczne.
– Czuję się jednocześnie onieśmielony, ale bardzo szczęśliwy. I to nie dlatego, że ja dostałem tę nagrodę, ale dlatego, że wiem, że nie byłoby tej nagrody bez otaczających mnie ludzi – przede wszystkim uczniów. A tych wszystkich rzeczy pomocowych, jak wyjazdy, zbiórki itp. nie byłoby, gdyby nie rodzice uczniów, bo to oni musieli się na to wszystko zgodzić. Nie byłoby tego bez nauczycieli, którzy z jakiś sposób mi zawierzyli i wspierali mnie. I nie byłoby tego bez dyrekcji – na płaszczyźnie pracownik/szef możemy się różnić, ale wartości, jak chociażby otwartość dla drugiego, mamy wspólne. I to jest dla mnie najważniejsze – zaznaczył Jakub Mączyński.
Wśród nauczycieli nominowanych do nagrody znaleźli się także: Mariusz Biniewski, Elżbieta Chlebowska, Małgorzata Czaicka-Moryń, Aleksandra Korczak (Wyróżniona w Konkursie Nauczyciel Roku 2022), Dariusz Martynowicz (Nauczyciel Roku 2021), Tomasz Ordza (Nominowany do tytułu Nauczyciel Roku 2019), Iwona Pietrzak Płachta (Nauczyciel Roku 2022), Bogumiła Słomczyńska (finalistka Konkursu Nauczyciel Roku w 2016) , Mariusz Sokołowski (Wyróżniony w Konkursie Nauczyciel Roku 2015) oraz Maciej Śliwa.
Głos Nauczycielski był jednym z patronów medialnych wydarzenia. Więcej na temat nagrody można przeczytać tutaj
(GN)
Fot: Borderland – Pogranicze, Sejny/ Facebook