Nasz patronat: Konkurs plastyczny „Plakat filmu Orlęta. Grodno ’39 – oczami uczniów”

Telewizja Polska organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Plakat filmu Orlęta. Grodno ’39 – oczami uczniów”.  Celem konkursu jest upamiętnienie wiedzy o Orlętach Grodzieńskich oraz wzbudzenie refleksji nakierowanej na wartości patriotyczne i tożsamościowe dzieci i młodzieży po obejrzeniu filmu. Szkoły mogą się zgłaszać do konkursu do 31 października 2022 r.

Jak informuje TVP dzięki walorom edukacyjnym oraz bogatym materiałom dydaktycznym dla nauczycieli, film cieszy się ogromnym zainteresowaniem na seansach szkolnych, osiągając w polskim Boxoffice wynik niemal 180 tysięcy widzów po trzecim tygodniu wyświetlania.

Zadaniem uczniów, którzy wezmą udział w konkursie będzie wykonanie pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) stanowiącej własną, autorską interpretację plakatu do filmu „Orlęta. Grodno’39”.

Telewizja Polska przygotowała atrakcyjne nagrody zarówno indywidualne dla autorów zwycięskich plakatów jak i grupowe, dla klas oraz szkół, biorących udział w konkursie.

Wszelkie potrzebne informacje dotyczące zasad, wymagań, terminów i nagród można znaleźć w regulaminie konkursu.

Film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno ‘39” jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. Film objął patronatem Minister Edukacji i Nauki, a dystrybucji w kinach towarzyszy akcja edukacyjna, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy stanowiącej podstawę programową oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych.

W ramach akcji zostały opracowane scenariusze zajęć oraz wideo-lekcja dostępne na specjalnej stronie Telewizji Polskiej. Wraz z dodatkowymi materiałami informacyjnymi stanowią zestaw materiałów, które nauczyciele mogą wykorzystywać na lekcjach i przybliżać tematykę wybuchu drugiej wojny światowej. Scenariusze lekcji mogą mieć zastosowanie w nauczaniu takich przedmiotów, jak: język polski, historia, WOS oraz HIT.

(GN)

Nasz patronat. „Orlęta. Grodno ’39” od piątku 9 września w kinach w całej Polsce