Nasz patronat. „Orlęta. Grodno ’39” od piątku 9 września w kinach w całej Polsce

Film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno ‘39” jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. W piątek 9 września oficjalna premiera filmu. Polecamy!

To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

  • Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Karbala”)
  • Zdjęcia: Tomasz Wójcik („Korona Królów”, „Lekcja polskiego”)
  • Scenografia: Ewa Skoczkowska („Marzec ‘68”, „Mistrz”)
  • Muzyka: Michał Lorenc („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Cztery noce z Anną”)

W rolach młodych bohaterów występują: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im: Jowita Budnik („Papusza”), Bartłomiej Topa („Żelazny most”), Antoni Pawlicki („Orzeł. Ostatni patrol”), Leszek Lichota („Wataha”), Andrzej Mastalerz („Znaki”), Łukasz Lewandowski („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy”) i inni.

Fotosy z filmu:


Zdjęcia: Magdalena Górfińska/Materiały prasowe

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Ze względu na walory edukacyjne dystrybutor zachęca do wspierania się filmem przy omawianiu wybranych zagadnień z okresu II wojny światowej.

Patroni medialni filmu to m.in. #ZNP i Głos Nauczycielski.

>> Scenariusze lekcji do pobrania poniżej:

Zestaw scenariuszy

>> Eksperci i nauczyciele o walorach edukacyjnych filmu:

>> Edukatorzy o filmie „Orlęta.Grodno’39”:

(GN)

Nasz patronat: 9 września premiera filmu „Orlęta. Grodno ’39”