Nasz patronat: Rusza czwarta edycja Nagrody Korczaka. Zgłoszenia kandydatów do 21 marca

Do 21 marca można zgłaszać kandydatki i kandydatów do czwartej edycji Nagrody Korczaka organizowanej przez Uczelnię Korczaka, wręczanej osobom i instytucjom, które dbają o wzmacnianie praw dzieci i młodzieży, działając w edukacji, systemie zdrowia i opieki społecznej, organizacjach pozarządowych i lokalnych społecznościach.

W poprzednich latach wśród laureatów znaleźli się m.in. Martyna Wojciechowska, bracia Sekielscy, Justyna Suchecka, Janina Ochojska, s. Małgorzata Chmielewska czy Wanda Traczyk-Stawska. Kryształowe serca, które są symbolem Nagrody trafią w ręce laureatów 22 maja w Muzeum Polin w Warszawie.

Nagroda Korczaka to wyjątkowe wyróżnienie, wręczane instytucjom i osobom, które zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży. Celem Nagrody jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które kierują się wartościami korczakowskimi i wdrażają je w życie, tworzą nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierają podmiotowość i prawa dziecka oraz dbają o ochronę tych praw, wspierają dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach albo tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.

Organizatorzy zachęcają do zgłaszania kandydatów do Nagrody Korczaka: osób i instytucji, które w swojej codziennej działalności działają na rzecz dzieci i zmian w edukacji.

W Kategorii Nagroda Główna nagradzane są osoby prowadzące wieloletnią działalność o charakterze ogólnokrajowym w obszarze edukacji, nauki, wspierania dzieci i troski o ich prawa, których działania charakteryzują się dużym zasięgiem społecznym oraz skutecznością.

W Kategorii Nagroda dla organizacji i instytucji nagradzane są działania i projekty prowadzone przez podmioty instytucjonalne: placówki edukacyjne i wychowawcze, organizacje pozarządowe, podmioty samorządowe i rządowe, przedsiębiorstwa i inne podmioty krajowe lub międzynarodowe działające w sposób zinstytucjonalizowany.

W Kategorii Liderzy zmian w edukacji nagradzane są osoby fizyczne, działające w skali ogólnopolskiej lub lokalnej, które wprowadzają nowe idee edukacyjne i społeczne, stymulują rozwój lokalnych środowisk, inspirują do współpracy, zmian w edukacji i wychowaniu i takie zmiany skutecznie wdrażają, a także wspierają dzieci i młodzież na różnych polach.

Nagrodą Specjalną nagradzane są osoby i instytucje upowszechniające idee i dorobek Janusza Korczaka za granicą (kategoria IV) i/lub autorzy publikacji związane z dorobkiem Janusza Korczak (kategoria V). Zgłoszeń dokonują wyłącznie członkowie Kapituły Konkursowej.

Kandydatów do kategorii I: Nagroda Główna oraz IV i V: Nagroda Specjalna zgłaszają wyłącznie Członkowie Kapituły Konkursu. Kandydatów do Nagrody w kategoriach II: Organizacje i instytucje oraz III: Liderzy zmian w edukacji mogą zgłaszać osoby indywidualne i instytucje poprzez uzupełnienie dostępnych na stronie formularzy zgłoszeniowych.

Organizatorzy szczególnie zachęcają zwłaszcza do zgłaszania osób i instytucji działających w środowiskach lokalnych, na poziomie powiatów i gmin, które wprowadzają zmiany na tym poziomie.

Wypełnione formularze zgłoszeniowe w kategoriach II i III należy przesyłać do 21 marca na adres [email protected]

Pracami Kapituły kieruje wybitna znawczyni dorobku Janusza Korczaka, prof. Barbara Smolińska-Theiss. W skład Kapituły wchodzi ponad 40 osób, reprezentujących środowiska naukowe, społeczne i eksperckie, a także praktycy edukacji. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać osoby fizyczne i instytucje. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali w Muzeum Polin w Warszawie 22 maja 2025 r.

Organizatorem Nagrody im. Janusza Korczaka jest Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych. Więcej informacji o Nagrodzie Korczaka: https://nagrodakorczaka.pl/

(GN)

Nasz patronat. Nagrody im. Janusza Korczaka 2024 przyznane. Wśród laureatów m.in. bracia Sekielscy, Justyna Suchecka, Wolna Szkoła. Gratulujemy!