Nasz patronat. W piątek 5 listopada wchodzi do kin „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego

W piątek wchodzi do kin film „Śmierć Zygielbojma”, który Głos Nauczycielski objął patronatem medialnym. To prawdziwa historia niezwykłego poświęcenia i walki jednego człowieka o to, aby świat usłyszał o szokującej zbrodni Holocaustu. 

Film w reżyserii Ryszarda Brylskiego to dramat biograficzny. Opowiada o losach żydowskiego działacza politycznego, jednego z przywódców lewicowej partii Bund Szmula Zygielbojma, który 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo w Londynie. W ten sposób wyraził sprzeciw wobec bezczynności świata wobec zagłady Żydów. 

„Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm” – tak opisuje fabułę Monolith Films.

„W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne” – czytamy w opisie dystrybutora. 

Autorami scenariusza do filmu są Ryszard Brylski i Wojciech Lepianka. Zdjęcia zrealizował Piotr Śliskowski. Muzykę skomponował laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a jego powstanie wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polska Fundacja Narodowa.

W filmie grają m.in. Wojciech Mecwaldowski (Szmul Zygielbojm), Jack Roth (Adam, reporter „Timesa”), Karolina Gruszka (Ewa Zemler), Aleksandra Popławska (Mani, żona Zygielbojma), Marcin Bosak (Izaak Deutscher), Robert Gonera (Ignacy Szwartzbart). Patronat medialny nad filmem objął Głos Nauczycielski.

Patronatem narodowym film objął prezydent Andrzej Duda. Patronat honorowy sprawuje wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  

Film jest przeznaczony dla uczniów powyżej 13 roku życia.

>> Listę kin, które go wyświetlają można znaleźć tutaj, a materiały edukacyjne poświęcone obrazowi tutaj.

(GN)

Na zdjęciu: Kadr z filmu – Robert Gonera (Ignacy Szwartzbart), Jack Roth (Adam, reporter „Timesa”), Marcin Bosak (Izaak Deutscher). Fot. Materiały prasowe

***

Kim był Szmul Zygielbojm? Więcej informacji o Zygielbojmie i jego walce o powstrzymanie zagłady Żydów można znaleźć m.in. na stronach:

>> Dzieje.pl:

https://dzieje.pl/postacie/szmul-zygielbojm-1895-1943

>> Muzeum Historii Żydów Polskich Polin:

https://sztetl.org.pl/pl/biogramy/4542-zygielbojm-szmul-mordechaj

https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/jak-zwrocic-uwage-obojetnego-swiata-szmul-zygielbojm-w-walce-o

>> Żydowskiego Instytutu Historycznego:

https://www.jhi.pl/artykuly/ostatnie-listy-szmula-zygielbojma,3276

Nasz patronat. W środę odbyła się uroczysta premiera filmu „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego

Szmul Zygielbojm: „Przyczynię się do wyrwania z obojętności tych, którzy mogą i powinni działać”. W kinach od 5.11!!

“Śmierć Zygielbojma” już od 5 listopada na ekranach kin. Jak film odbierają nauczyciele?