Nasz patronat. Webinarium UODO i UKE o zagrożeniach jakie czyhają na młodzież w sieci już za nami

„Klikam z głową ‒ jak chronić swoje dane osobowe?” – webinarium pod takim tytułem zorganizowały we wtorek UODO oraz UKE. Wykład był wprawdzie adresowany do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych, które biorą udział w XII edycji programu „Twoje dane – Twoja sprawa”, ale miał charakter uniwersalny. 

Eksperci opowiadali o zagrożeniach jakie czyhają na użytkowników internetu oraz radzili jak się przed nimi chronić. Uczestnicy webinaru mogli się dowiedzieć czym jest phishing, czyli nieświadome przekazywanie danych osobowych oszustom. Może do tego dochodzić za pośrednictwem kontaktu smsem, emailem, albo drogą telefoniczną. 

Byli uczulani na takie zagrożenia jak seksting, czyi przesyłanie wiadomości zawierających treści, zdjęcia, filmy erotyczne i pornograficzne oraz sekstortion, czyli szantaż w sieci takimi treściami. Mogli się dowiedzieć jakie konsekwencje prawne niesie za sobą hejt oraz mowa nienawiści.

Dowiedzieli się czym jest ślad cyfrowy, który każdy użytkownik internetu i mediów społecznościowych zostawia po sobie w sieci przez co nikt nie jest w wirtualnym świecie anonimowy oraz jak chronić swój wizerunek w Internecie. – Uważajcie na siebie w sieci – apelowali do młodzieży organizatorzy webinarium. 

Było to już kolejne spotkanie z cyklu wykładów dla uczestników programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Głos Nauczycielski jest patronem medialnym XII edycji Programu UODO “Twoje dane – Twoja sprawa”.

(GN)

UODO: Jak uczniowie powinni zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych w sieci? We wtorek wykład online