Nasz patronat. Wystartował 30. Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska! „Stop śmieceniu w naturze”

– Akcja „Sprzątanie świata” rozpoczęła się w moim rodzinnym mieście Sydney. Została zainicjowana przez dwóch australijskich żeglarzy, którzy najpierw posprzątali zatokę, potem akcja objęła miasto, następnie przekształciła się w sprzątanie całej Australii, a od 1994 roku jest to akcja ogólnoświatowa. W Polsce akcja również została zapoczątkowana w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz, Polkę na stałe mieszkającą w Australii  – przypomniał Lloyd Brodick, ambasador Australii w Polsce inaugurując Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska nad Wisłą w Warszawie z udziałem przedstawicieli co najmniej 35 ambasad. Myślą przewodnią symbolicznego sprzątania w towarzystwie ambasadorów z całego świata, jest fakt, że śmieci w naturze stanowią poważny problem na całym globie.

– W tej akcji od samego początku nie chodzi abyśmy się prześcigali w rankingach, kto więcej zbierze śmieci. Te ilości pozbieranych odpadów służą Fundacji Nasza Ziemia do wygłaszania wspólnego manifestu: Stop śmieceniu w naturze, w miejscach pięknych gdzie zwykle wypoczywamy – podkreśliła Beata Butwicka, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia, która organizuje akcję w Polsce.

– Zależy nam na tym żeby wszyscy wzięli odpowiedzialność za tą przestrzeń,  którą traktujemy jak dom. A więc tak jakbyśmy sprzątali w weekend w domu sprzątajmy nad Wisłą, a w zasadzie nie zostawiajmy śmieci – apelował Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły.

– Klucz tkwi w edukacji, żeby młodzi ludzie, którzy chyba bardziej rozumieją, że nasza planeta jest zagrożona sprawili żeby coś się zmieniło, bo myślę że czasami tym starszym już albo nie starcza sił albo przyzwyczajenia są za mocne. Także walczmy z tymi przyzwyczajeniami!– apelował Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor plakatów Akcji.

Ewelina Flinta, piosenkarka i ambasadorka Akcji podkreślała, że oczywiście w kontekście dbania o naturę potrzebne są zmiany systemowe, ale to także od nas, od każdego człowieka wiele zależy. – Każdy z nas może coś zrobić i róbmy to, nie poddawajmy się, bo nie możemy Ziemi pozostawić w tak tragicznym stanie. Musimy to zrobić dla następnych pokoleń – wzywała.

Grzegorz Mikosza, główny koordynator Akcji Sprzątanie Świata w Polsce podał statystyki akcji związane jubileuszem 30-lecia jej istnienia. Od 1994 roku w akcji wzięło udział 23 mln uczestników. Posprzątali 45 tysięcy ton śmieci!

– W tym roku zarejestrowało się w Polsce ponad 4 tys. grup, co daje na oko około 400 tysięcy uczestników, szkół, przedszkoli, grup wolontariatów pracowniczych, harcerzy, wspiera nas 35 ambasad – wyliczał Mikosza i podkreślił że wciąż można dołączyć do akcji na stronie sprzatanieswiata.pl.

Po briefingu prasowym na plaży pod Mostem Poniatowskiego jego uczestnicy zaopatrzeni w worki na śmiecie przystąpili do sprzątania.

Finał Akcji odbywać będzie się w dniach 15-17 września w całej Polsce.  – Finał jubileuszowej, 30. Akcji Sprzątanie Świata dedykujemy wszystkim tym, którzy podczas tych 30 lat byli jego częścią. Ogromne podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów, rodziców, wszystkich tych, którzy w trzeci weekend września, ale też w ciągu całego roku włączają się w Akcję, by razem z nami promować ideę nieśmiecenia w naturze – mówi Grzegorz Mikosza.

Przypomnijmy raz jeszcze, że sprzątanie świata to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ.

Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

Hasło przewodnie jubileuszowej edycji Sprzątanie świata – Polska brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował i ofiarował non-profit wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

Patronem Honorowym wydarzenia jest JE Ambasador Australii, Prezydent m.st. Warszawy, Zarząd Zieleni oraz Dzielnica Wisła. Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Podczas Wielkiego Finału Fundacja Nasza Ziemia zaprasza również do uczestnictwa w wydarzeniach specjalnych:

>> WARSZAWA – Pierwszy Dzień Finału 15.09 – tradycyjne, symboliczne sprzątanie brzegów Wisły pod Patronatem Honorowym JE Ambasadora Australii z udziałem przedstawicieli Ambasad. Do dziś w sprzątaniu finałowym udział wzięli reprezentanci 66 krajów. Wydarzenie o formule zamkniętej, dyplomatycznej. Mieszkańców zapraszamy w dniu 16.09 na akcję organizowaną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Dzielnicę Wisła.

>>  WĄGROWIEC – Drugi Dzień Finału 16.09 – wielki piknik ekologiczny, spektakularne podwodne sprzątanie Jeziora Durowskiego oraz dwóch rzek, wraz z nurkami i Magazynem Perfect Diver, a także koncert wieloletniej ambasadorki Akcji Sprzątania świata – Polska Eweliny Flinty. Całodniowe, pełne atrakcji święto finałowe, otwarte dla mieszkańców.

(GN)

Nasz patronat: W weekend odbędzie się Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska