Nasz patronat: W weekend odbędzie się Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska

Już w najbliższy weekend odbędzie się Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Symboliczny sygnał do startu nadany zostanie 15 września z Plaży pod Mostem Poniatowskiego przez Fundację Nasza Ziemia oraz ambasadorów reprezentujących ponad 30 państw. Wspólnie i symbolicznie, sprzątając śmieci na plaży, zainaugurują Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata. Patronem Honorowym wydarzenia jest JE Ambasador Australii, Prezydent m.st. Warszawy, Zarząd Zieleni oraz Dzielnica Wisła. Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Polska edycja Akcji Sprzątanie świata obchodzi w tym roku swój okrągły, 30. jubileusz. Do tej pory w tej najstarszej ekologicznej Akcji w kraju udział wzięło ponad 23 miliony uczestników, którzy wraz z koordynującą Akcję Fundacją Nasza Ziemia, zebrali ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Wsparcie w nadchodzącym finale zapowiedziały tysiące grup z całego kraju, w tym szkoły, przedszkola, wolontariaty pracownicze, harcerze, gwiazdy oraz 30 Ambasad z Honorowym Patronem Akcji Ambasadorem Australii na czele.

Finał Akcji odbywać będzie się w dniach 15-17 września w całej Polsce. Pierwszy Dzień Finału, czyli 15 września, to symboliczne sprzątanie brzegów Wisły, pod Patronatem Honorowym JE Ambasadora Australii, z udziałem przedstawicieli Ambasad. Do dziś, w poprzednich finałowych edycjach Akcji, udział wzięli reprezentanci ambasad z 66 krajów.

– Myślą przewodnią symbolicznego sprzątania plaży pod Mostem Poniatowskiego, w towarzystwie Ambasadorów z całego świata, jest fakt, że śmieci w naturze stanowią poważny problem na całym globie. Wydarzenie nad Wisłą to również doskonały i praktyczny przykład wdrożonego w życie hasła tegorocznej edycji Akcji „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Proces organizacji wydarzenia z Zarządem Zieleni i Dzielnicą Wisła jest bowiem w naszej ocenie przykładem modelowej wręcz współpracy, która łączy, nadaje sprawczości i pozwala osiągać efekty – w tym przypadku w zakresie sprzątania, ale i budowania świadomości ekologicznej – szybciej i o większej skali – mówi Beata Butwicka, Prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Inauguracyjne sprzątanie z ambasadorami stanowi nie tylko Pierwszy Dzień Finału 30. Akcji Sprzątanie Świata, ale także wstęp do sprzątania z mieszkańcami, które następnego dnia na szeroką skalę prowadzą Zarząd Zieleni m. st. Warszawy i Dzielnica Wisła.

– 16 września, zapraszamy warszawianki i warszawiaków do udziału w akcji dalszego sprzątania “Poniatówki”. To wielki finał cyklicznych akcji sprzątania w Dzielnicy Wisła. Akcie dodatkowo wspiera zawsze czujny Warszawski Plażowy. Będziemy czekać z workami i rękawiczkami oraz wyjątkowymi prezentami. Tradycyjnie dla uczestników mamy wiślane plakaty autorstwa Oli Jasionowskiej a dla najbardziej zaangażowanych – wejściówki na wyjątkowe rejsy edukacyjne po Wiśle. W programie także charakterystyczny element wiślanych inicjatyw ekologicznych, wspólne sprzątanie z pokładów łodzi pływających na Wiśle – zaprasza Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Sprzątanie świata to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję Sprzątanie świata – Polska zaprojektował i ofiarował non-profit wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

– Finał jubileuszowej, 30. Akcji Sprzątanie Świata dedykujemy wszystkim tym, którzy podczas tych 30 lat byli jego częścią. Ogromne podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów, rodziców, wszystkich tych, którzy w trzeci  weekend września, ale też w ciągu całego roku włączają się w Akcję, by razem z nami promować ideę nieśmiecenia w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata – Polska.

Do akcji może dołączyć absolutnie każdy, komu bliska jest troska o naszą planetę: szkoły, przedszkola, grupy sąsiedzkie i hobbystyczne, a także osoby indywidualne. Uczestnicy akcji, którzy chcą dopisać wyniki swojego sprzątania do ogólnych wyników 30. Akcji, proszeni są o uprzednie zarejestrowanie swojego działania w formularzu dostępnym na stronie www.sprzatanieswiata.pl i uzupełnienie raportu po Akcji.

W opublikowanym na stronie Fundacji informatorze znaleźć można m.in. porady, jak krok po kroku zorganizować i bezpiecznie przeprowadzić akcje terenowe. Zarejestrowane w akcji grupy otrzymają od organizatorów również pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

(GN)

30. Finał akcji “Sprzątanie świata”. Beata Białas: Dbałość o środowisko jest wpisana w naszą pracę

Grzegorz Kasdepke o ochronie planety: Nie będzie problemu z utylizacją książek, tylko z milionami czytników elektronicznych

Alina Oleszczuk, nauczycielka zaangażowana w akcję Sprzątanie świata: Od 37 lat jestem ekonauczycielką i wciąż mnie to kręci!

Beata Butwicka z Fundacji Nasza Ziemia: Szkoły są naszymi najlepszymi rzecznikami w sprzątaniu świata