Nasz patronat: XVIII Międzynarodowe Święto Teatru na Prowincji dobiega końca

Powoli kończy się XVIII Międzynarodowe Święto Teatru na Prowincji organizowane przez Fundację Dzieci Wrzesińskich i Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. Wydarzenie potrwa do 25 września. W ramach Święta, jak co roku, odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej Maska, który służy wymianie doświadczeń zespołów teatralnych z różnych środowisk wiejskich i miejskich oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, tym razem pod nazwą „Poezja Wisławy Szymborskiej”.

Konkursy połączone były z warsztatami teatralnymi i recytatorskimi prowadzonymi przez aktorkę Katarzynę Adamczyk-Kuźmicz. Trzyetapowe konfrontacje teatralne oceniało jury, któremu przewodniczyła Elżbieta Górczyńska – pedagog, instruktor teatralny i reżyser teatru dzieci i młodzieży. Młodych recytatorów oceniała z kolei komisja, której przewodniczyła aktorka Magdalena Pomierska-Śmigel.

W ramach przedsięwzięcia odbyło się również spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem – poetą, literaturoznawcą, osobistym sekretarzem Wisławy Szymborskiej – patronki naszej szkoły i jednocześnie autorki wierszy recytowanych podczas tegorocznego konkursu recytatorskiego.

Jednym punktów tegorocznego programu Święta Teatru były warsztaty dla nauczycieli „Przygody z muzyką. Lato” prowadzone przez Muzylek Moni, podczas których uczestnicy uczyli się pracy ze słowem, gestem i muzyką, a także projekt „Teatr uczy, teatr bawi” realizowany przez uczniów SSP w Nowym Folwarku.

15 czerwca w Głosie Nauczycielskim (nr 24) ukazała się relacja z festiwalu „Maska” i konkursu recytatorskiego w ramach festiwalu.

Wyniki konkursów i więcej podsumowań można znaleźć na stronie Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku tutaj

Celem Święta Teatru na Prowincji, jak co roku, jest promowanie kreatywności młodzieży oraz indywidualnych predyspozycji dzieci i młodych ludzi, którzy nie akceptują bylejakości, ale prezentują pozytywną postawę wobec innych i utrwalają uniwersalne wartości: wrażliwość, okazywanie szacunku, życzliwości i tolerancji.

(GN)

Fot: ssp-nf.wrzesnia.pl

Nasz patronat: 6 maja startuje XVIII Międzynarodowe Święto Teatru na Prowincji