Międzynarodówka Edukacyjna zrzeszająca związki zawodowe pracowników edukacji i nauki ze 178 krajów (w tym ZNP) rozpoczyna kampanię „Nauczanie dla Planety” (Teach for the Planet) prowadzoną we współpracy z EARTHDAY.ORG. Celem kampanii jest zmobilizowanie światowej społeczności do działań na rzecz wysokiej jakości edukacji klimatycznej przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w listopadzie 2021 r.
Wydarzeniem, które inauguruje kampanię, jest Światowy Szczyt Edukacyjny (21 kwietnia br.), zorganizowany jako wirtualne spotkanie z udziałem wybitnych aktywistów na rzecz klimatu ze wszystkich kontynentów. Ważnym celem szczytu jest przedstawienie manifestu dotyczącego jakości edukacji dla wszystkich w zakresie zmian klimatycznych. Dzień wcześniej manifest ma zostać przyjęty przez Zarząd Światowy Międzynarodówki Edukacyjnej. Przygotowano także apel sygnowany przez sekretarza generalnego EI Davida Edwardsa i Kathleen Rogers, prezes EARTHDAY.ORG, oraz prezesa ZNP Sławomira Broniarza.
Apel ZNP, EI i EARTHDAY.ORG. Walka ze zmianami klimatycznymi musi mieć edukacyjną twarz
W przygotowanym manifeście Międzynarodówki Edukacyjnej podkreślono m.in., że rządy powinny zapewnić wszystkim wysokiej jakości edukację o zmianach klimatu. Oznacza to m.in., że edukacja klimatyczna (oparta na dowodach naukowych i aktualnych badaniach) jest obowiązkową częścią programu nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Natomiast edukacyjne związki zawodowe, organizacje studenckie i grupy lokalne powinny zostać włączone w rozwój, wdrażanie i ocenę założeń edukacji o zmianach klimatycznych. EI wzywa rządy do zwiększenia inwestycji w edukację, ponieważ dobrze finansowane, silne publiczne systemy edukacji są warunkiem wstępnym promowania wysokiej jakości edukacji o zmianach klimatu.
Informacja ZNP dostępna jest TUTAJ:
https://znp.edu.pl/kampania-nauczanie-dla-planety/
Związek Nauczycielstwa Polskiego jako organizacja członkowska EI brał udział w konsultowaniu treści tego dokumentu. W informacji ZNP w tej sprawie czytamy, że Związek wyraża zaniepokojenie, iż w dobie dramatycznych zmian klimatycznych dobra tradycja edukacji ekologicznej i idee odpowiedzialności za dobrostan środowiska naturalnego bywają kontestowane. Dlatego ZNP zachęca swoje członkinie i członków oraz wszystkie nauczycielki i nauczycieli, uczennice i uczniów oraz ich rodziców i społeczności szkolne do aktywnego włączenia się w promowanie i realizację założeń edukacji o zmianach klimatu.
Wszystkich zainteresowanych ZNP zachęca także do wzięcia udziału w organizowanym przez Międzynarodówkę Edukacyjną wydarzeniu Światowy Szczyt Edukacyjny – start 21 kwietnia br. o godzinie 13.00 (czas trwania: 13.00-16.00).
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na www.teach4theplanet.org oraz na Twitterze Education International (@eduint), Facebooku (https://www.facebook.com/educationinternational/) i YouTube (https://www.youtube.com/user/EduInternational)
Linki do ważnych dokumentów dotyczących zmian klimatu:
- Porozumienie paryskie https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:22016A1019(01)&from=PL
- Przekształcamy nasz świat. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030
http://fundusz-grantowy.pl/wp-content/uploads/2017/12/Polska_wersja_jezykowa_dokumentu_Przeksztalcamy_nasz_swiat._Agenda_na_rzecz_zrownowazonego_rozwoju_2030..pdf - Europejski Zielony Ład https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl
- Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 16 stycznia 2018 r. W sprawie kobiet, równości płci i sprawiedliwości klimatycznej https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018IP0005&from=EN
oraz raportów i materiałów źródłowych:
- https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/raport-jeszcze-mozemy-uniknac-klimatycznej-katastrofy-5533.html; https://www.ipcc.ch/sr15/
- https://glacjoblogia.wordpress.com/2019/09/26/raporty-miedzyrzadowego-zespolu-ds-zmiany-klimatu-ipcc-autorzy-recenzenci-i-jezyk-publikacji/
- https://www.polskialarmsmogowy.pl/
- https://epodreczniki.pl/a/ochrona-srodowiska-w-polsce/DF1PcYKMb
- https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/geochemiczna-mapa-polski-dostepna-dla-wszystkich-6231.html
Kalendarium – ważne wydarzenia!
20 kwietnia br. – posiedzenie Zarządu Światowego Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International) oraz przyjęcie manifestu w sprawie wysokiej jakości edukacji o zmianach klimatu dla wszystkich.
21 kwietnia br. – Światowy Szczyt Edukacyjny oraz inauguracja kampanii Międzynarodówki Edukacyjnej „Nauczanie dla Planety” (Teach for the Planet).
22 kwietnia br. – Światowy Dzień Ziemi pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”