Nauczanie odpowiedzialnej edukacji seksualnej jest potrzebne. Stanowisko Episkopatu

Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej. W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa – oświadczył rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

O obywatelskim projekcie zakazującym de facto edukacji seksualnej, który poparł rządzący PiS pisaliśmy m.in. tutaj:

Sejm będzie pracował nad zakazem edukacji seksualnej

Rzecznik Episkopatu w specjalnym oświadczeniu napisał, że konieczne jest rozróżnienie między odpowiedzialną edukacją seksualną, a taką, która traktuje drugą osobę jako przedmiot użycia. Zaznaczył, że „konieczna jest edukacja chroniąca dzieci przed nadużyciami, ale ma być to edukacja odpowiedzialna i chroniąca zdrową skromność”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz innych religii, życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków. Ocenił, że to rodzice mają decydujący głos w kwestii edukacji seksualnej swoich dzieci, bo: „edukacja i wychowanie czyli kształtowanie postaw są w polskim systemie prawnym traktowane jako kompetencja rodziców, a rola szkoły w tym zakresie jest wyłącznie pomocnicza”.

Całe oświadczenie rzecznika Episkopatu można przeczytać tutaj:

Rzecznik Episkopatu: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej

(JK, GN)

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przeciwne penalizacji edukacji seksualnej